Як зберегти відчуття близькості та підтримки, коли розділяють тисячі кілометрів

July 19, 2023
Без сумніву, коли рідна людина іде до війська, — це непросте випробування для усієї родини. Військова служба, особливо в час, коли в Україні йде війна, впливає на кожного члена родини. Жертвувати чимось заради служби доводиться абсолютно всім. І тут мова не лише про вимушену розлуку, перерозподіл обов'язків між членами сім'ї, постійне хвилювання та тривогу через нові обставини, що склалися, а й про емоційну взаємопідтримку, якої у зв'язку з непередбачуваними обставинами може не вистачати. 

За таких умов доводиться вчитися спілкуватися та жити у стосунках на відстані. Так, є сім'ї, подружжя, пари, чиї почуття за таких умов навіть стають міцнішими, розмови ще більш теплими, ніж раніше, стосунки можуть вийти навіть на новий рівень близькості. Однак стосунки на відстані можуть бути і кризовим моментом в житті пари/подружжя/родини. Багатьом складно говорити про свої переживання, спричинені військовим досвідом. Воїни або їхні рідні можуть не хотіти говорити про певні речі, що трапилися або відбуваються зараз в їхньому житті. Спілкування може бути менш емоційним. Між рідними може виникати відчуття відстороненості, образи та враження, що партнер/партнерка забув/забула про тебе.

Наші спеціалісти Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців непоодиноко чують запитання як від військових,  так і від дружин військовослужбовців: які слова підібрати, щоб не запитати зайвого, не образити? Як правильно підтримати його, поки він воює? Як не втратити відчуття близькості та підтримки, якої так не вистачає, коли між вами сотні і тисячі кілометрів? Як разом пройти це випробування та зберегти почуття?

Наші фахівці сприяють покращенню та налагодженню спілкування військовослужбовців та їх сімей. Нам це вдається, завдяки довірі та відкритості тих, хто до нас звертається. Хочемо поділитися деякими пропозиціями, як можна підтримувати спілкування з рідним воїном на відстані.

Домовтеся про важливе

Обговоріть, як залишатися на зв'язку. Погодьте час дзвінків та повідомлень. Узгодьте, що військовий телефонує вам, а не ви йому. 
Подумайте/підберіть слова, які можуть підбадьорити вас обох. Використовуйте їх під час спілкування телефоном та смс.

Відкладіть обговорення складних питань

Обговорення багатьох делікатних/важливих питань під час однієї розмови може змісити співрозмовника почуватися збентеженим.
Не акцентуйте на проблемах, для вирішення яких потрібно залучати військового. Відсутність відчуття контролю та можливості особисто допомогти можуть засмутити захисника. Він може бути збентеженим, що сім’я мусить справлятися із проблемами самостійно.

Будьте щирими

Діліться своїми думками та почуттями. Розповідайте про те, що є найважливішим для вас.
Уважно слухайте одне одного та ставтеся з повагою до того, чим ділиться з вами партнер/партнерка
Діліться одне з одним своїми переживаннями. Це прояв довіри, який у час випробувань є особливо цінним.
Концентруйтеся на тому, що вас об’єднує. Згадуйте спільний відпочинок, зустрічі із друзями, сімейні традиції мирного життя, веселі історії з ваших стосунків.

Будьте відкритими

Не приховуйте свої почуття. Говоріть те, що маєте на увазі. Наприклад, можна ділитися одне з одним вашими враженнями про день, місцями, які хотіли б з партнером відвідати, спільними планами на майбутнє. Це дозволить вам відчувати присутність коханої людини в житті, попри відстань.
Відверта комунікація може стати суттєвою підтримкою і для вас, і для вашого рідного військового. 
Уникайте припущень та оцінювання. Пам’ятайте, що навіть вашій близькій/коханій людині часом може бути важко відкритися. 

Використовуйте  «Я-повідомлення» для висловлення почуттів та емоцій 

У стосунках на відстані може виникати відчуття, ніби партнер/партнерка не приділяє вам достатньо уваги. Часом складається враження, що важлива для вас людина не цікавитися життям родини та вашими справами. Через це можуть виникати образи/конфлікти у спілкуванні та під час коротких зустрічей, коли воїн приїжджає додому. Важливо пам’ятати, що за словами людини ховаються її потреби, які для неї важливі. І формулювання «Я-повідомлення» допомагає виражати почуття і уникати звинувачень або нападів на співрозмовника. Така комунікація підтримує «вогник» теплого і затишного спілкування.

Як формулювати «Я-повідомлення»

Такі формулювання допоможуть м’якше донести прохання співрозмовнику.

1. Використовувати факти або спостереження.
Безоціночно описувати ситуацію, яка спричинила напругу.
«Я хвилювалась за тебе, бо не могла додзвонитися до тебе», «Мені страшно, коли чую в новинах про те місце, де ти зараз перебуваєш».

2. Говорити про власні почуття, а не про почуття чи поведінку інших.
«Я засмучений, бо...», «Я розгублена, коли...», «Я схвилююся, якщо…».

3. Розповідати про свої потреби.
Саме вони є джерелом і причиною почуттів, що стоїть за діями або словами.
«Для мене важливо…», «Я б хотів…». 

4. Висловлювати свої прохання/побажання.
«Мені хочеться, щоб...», «Я буду вдячна за...», «Чи можу тебе попросити про...?».

В нинішніх умовах ми особливо прагнемо щирого і змістовного контакту, бути почутими, зрозумілими і підтриманими. Так ми відчуваємо підтримку, бо наші слова, думки і почуття мають значення, нас чують. Щоб так відбувалося, під час спілкування важливо говорити про свої потреби, але й слухати емпатійно.

Через війну українці стикнулися з цілою низкою викликів. Часто у нас немає досвіду для швидкого їх подолання, та ми можемо навчитися долати стрес і самостійно, і за допомогою фахівців, для ефективнішого і швидшого відновлення.

Матеріал підготовлено командою Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
Цю публікацію створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Громадський рух «Жіноча Сила України» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023