«Як спілкуватися з чоловіком, коли він на війні?». Рекомендації на основі досвіду дружини захисників та самих військових

June 22, 2023

Чи варто знати, що відбувається з вашим чоловіком під час його перебування на війні — і як домовитися про розмови на таку тему? Взагалі, про що і як говорити з рідним, який в армії? Як підтримувати один одного на відстані? Продовжуємо відповідати на ці та інші питання в коротких порадах, які можна застосувати практично.

Ми підготували для вас ще одну частину практичних порад — як спілкуватися з чоловіком, коли він на війні. Це узагальнена інформація від дружин військовослужбовців та самих військових, які свого часу поділилися з нами своїм власним досвідом.

Нас багато чого об’єднує, але кожна ситуація унікальна. Тож те, що підходить одним, не обов’язково буде доречним для інших. У відповідь на різні запити ми ділимось реальним досвідом, який може стати корисним для інших.

Незалежно від того, де ви перебуваєте, якщо ви відчуваєте потребу обміну досвідом у колі жінок, які переживають подібні життєві виклики, долучайтеся до груп підтримки за посиланням https://forms.gle/77CAwcoXYkufsKjU9

Якщо ви потребуєте підтримки просто зараз — телефонуйте 0 800 332 720 (дзвінки безкоштовні)

Підтримувати контакт вкрай важливо, тому ми на зв’язку. Ми готові допомогти щодня з 10:00 до 20:00

Наші двері завжди відкриті. Не залишайтеся наодинці зі своїми переживаннями.

Як спілкуватися з чоловіком, коли він на війні

Підтримуйте одне одного на відстані

Часто може виникати нерозуміння, як підтримувати одне одного в нових умовах. Про це можна запитати у свого чоловіка. Доречно поцікавитися, що для нього зараз буде підтримкою з вашого боку. Звісно, природньо, що і дружині хочеться підтримки від чоловіка, як це було раніше. Водночас, нові умови потребують нового погляду на це. Тож подумайте, якої підтримки від чоловіка зараз вам було б достатньо, і що з цього він має змогу реалізовувати. Підберіть час та слова, щоб попросити чоловіка проявляти таку турботу. Можливо, це будуть якісь конкретні слова чи тон розмови, або смс певного змісту.

Слова, які дають відчуття, що кохана людина поруч

У кожної пари є свої слова, фрази, вислови. Вони можуть, наприклад,  передавати те, як ви по-особливому називаєте одне одного. Це можуть бути слова ніжності, що піднімають приємні почуття та емоції. Когось підбадьорюють елементи гумору, які відомі лише вам, і, згадуючи їх, ви одразу посміхаєтеся. У вас точно є свої слова або фрази. Сміливо використовуйте їх під час спілкування як в розмовах, так і в повідомленнях.

Впроваджуйте практичні традиції

Візьміть за правило, що чоловік телефонує вам, а не ви йому (у військових обставинах це допоможе убезпечити його). Домовтеся про принцип зв'язку: о котрій годині чоловік телефонує. Започаткуйте традицію: якщо чоловік не зміг вам зателефонувати, тоді пише смс або повідомлення в соціальних мережах. Якщо ви не встигли взяти слухавку — напишіть повідомлення. Такі домовленості допоможуть не хвилюватися передчасно. Намагайтеся не говорити по телефону про місце розташування військового, кількість військовослужбовців і бойові завдання – не наражайте захисників на небезпеку.

Відкладіть обговорення побутових клопотів

Намагайтеся не акцентувати увагу на домашніх проблемах, вирішення яких залежить від участі чоловіка. Якщо це можливо, відкладіть інформування про це на момент повернення військового додому. В такі моменти військовослужбовці можуть відчувати безпорадність в тому, що їх сім'ї вдома вимушені справлятися з цими стресами самостійно.

Діліться почуттями та емоціями

Визначте для себе, наскільки ви хочете знати про те, що відбувається з вашим чоловіком, поки він перебуває на війні: його переживання, емоції, ситуацію в місці несення служби. Якщо для вас важливо все це знати, скажіть про це чоловікові перед відправленням або під час слушної нагоди по телефону.  Якщо у вашого подружжя довірливі стосунки, то відкрита комунікація може стати суттєвою підтримкою і для вас, і для вашого чоловіка.

Зі слів однієї з дружин військовослужбовця ЗСУ, саме відкрита комунікація під час перебування чоловіка на фронті дозволила зменшити період його адаптації вдома після повернення.

Додайте оптимізму під час спілкування

Завершуйте телефонні дзвінки на позитивній ноті при будь-якій розмові. Якщо ваш військовий вам телефонував, а ви не взяли слухавку, бо не почули, не картайте себе. Просто напишіть повідомлення, що не почули. Це важливо. Так він буде знати, що ви побачили його дзвінок, і знаєте, що з ним все добре.

Будьте щирими навіть на відстані

При завершенні розмови можна додати ніжності в словах. Буде доречно нагадати про вашу любов і підтримку, наприклад, такими словами: «Уяви, що я обіймаю тебе зараз», «Надсилаю тобі свою підтримку і любов», «Цілую тебе цілющим поцілунком». Власне в кожної пари є свої якісь позитивні слова та дії, якими ви підтримували одне одного, коли у вас були моменти слабкості чи емоційного пригнічення.

Дякуйте за довіру

Якщо ваш чоловік ділиться з вами про свій емоційний стан, подякуйте йому за довіру. В цей момент можуть виникати різні думки та бажання сказати щось, на кшталт, «Який жах» чи «Кидай це все». Може бути нестримне бажання врятувати його, бо ви не в силах вже стільки переживати. Однак, тут важливо розуміти, що чоловік ділиться з вами своїми переживаннями, бо довіряє вам і знає, що ви приймаєте його у всіх проявах. Цей момент довіри є надзвичайно цінним. І це не означає, що він потребує допомоги: сам факт того,  що чоловік може вам виговоритися, вже буде допомогою.

Не бійтеся різного гумору

Якщо ви чуєте «чорний гумор», сприймайте це як належне. Таким чином несвідомо чоловік може тестувати теми, про які з вами можна говорити. Також у такий спосіб він може висловлювати бажання розділити з вами те середовище, в якому він перебуває, щоб ви краще його зрозуміли. Якщо у вашій комунікації «чорний гумор» був прийнятний, то можна у відповідь відреагувати, наприклад, фразою «О, в нашому арсеналі з’явилося щось новеньке». Тобто — жартом на жарт. І якщо вам не дуже приємна тема розмови, то можна перевести на іншу, поставивши якесь запитання.

Матеріал підготовлено командою Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023