Як розмовляти з дитиною, якщо тато чи мама у війську. Поради психологів

September 19, 2022

Як розмовляти з дитиною, якщо тато чи мама у війську?

Психолог Олена Вознесенська, чоловік якої воює на сході, та військовий психолог Володимир Миколенко поділилися професійними порадами.

«Якщо тато або мама зараз не поруч, дитині потрібно казати, що вони виконують важливу роботу і не можуть приїхати, але дуже люблять її та повернуться. Ці важливі тези дитина засвоює на підсвідомому рівні. Це важливо тому, що коли когось із батьків довго немає, діти почуваються покинутими», - пояснила Олена Вознесенська.  

Така розмова дає дитині зрозуміти, що тато чи мама не просто десь, а робить важливу роботу, сумує і хоче повернутися, але зараз не може.

«За можливості спілкуйтеся з дітьми за допомогою відеозв’язку. Маленькі діти можуть забувати обличчя батьків і це нормально. Тому потрібно, щоб дитина час від часу бачила відсутнього тата чи маму. Якщо немає можливості встановити відеозв’язок, надсилайте свої фотографії і нехай родина показує їх дитині», - відзначив Володимир Миколенко.

Також психолог додав, що дитині буде корисно бачити батька у формі, тому що форма змінює зовнішній вигляд людини і дітям, особливо маленьким, потрібно звикнути до цього.

Як мамі розмовляти з дітьми, якщо їхній тато на фронті?

«Якщо дитина зовсім маленька, скажімо до трьох років, то можна взагалі не казати, що тато навійні, тому що в такому віці ще немає розуміння, що таке війна. Достатньо пояснити, що батько робить важливу роботу, дуже любить тебе і повернеться, як тільки закінчить роботу.

Якщо дитина більш доросла, то їй вже потрібно пояснити, що тато захищає нашу сім’ю від ворога, що він любить нас, сумує і повернеться», - зауважила психолог Олена Вознесенська.

«Маленькій дитині можна пояснити ситуацію за допомогою казок та казкових образів. Наприклад, хтось злий хоче образити дітей, а тато захищає нас від нього і як тільки одержить перемогу, то повернеться додому. Взагалі важливо підтримувати в дитині віру в те, що тато повернеться.

Малечі важко зрозуміти такі терміни, як “захист країни” або “захист міста”, але дитина зрозуміє, що хтось хоче образити її та маму, а батько захищає їх», - додав Володимир Миколенко.

Олена Вознесенська підкреслила, що важливо розуміти, що діти, особливо маленькі, відчувають емоції батьків.

«На підсвідомому рівні дитина зчитує емоції матері, але їй складніше, бо вона не розуміє, в чому саме проблема. Тому треба у будь-якому віці пояснювати дитині, що тато робить важливу справу, а родина скучила за ним та сумує. Варто повторювати, що усе буде добре, це заспокоюватиме дитину».

Джерело: Facebook сторінка Сил територіальної оборони ЗСУ

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023