Як підтримати себе, чекаючи рідного з полону. Прості та практичні рекомендації, які можуть додати сил чекати

October 5, 2022

«Де знайти сили, щоб чекати рідного з полону?»

Це питання, яке доволі часто ми чуємо під час розмови на нашій телефонній лінії від родичів військовослужбовців, які перебувають у полоні.

Практично кожен і кожна, із ким ми мали змогу розмовляти, доклали чимало зусиль і зробили багато всього, що доступно і можливо сьогодні, щоб допомогти своїй рідній людині. Попри все зроблене, іноді може закрадатися думка, що зроблено недостатньо.

Ми хочемо звернутися до родичів військовослужбовців, які чекають своїх рідних із полону: Ви телефонуєте у всі можливі інстанції, Ви шукаєте усі доступні контакти, Ви молитесь і думаєте про свого військового — повірте, це дуже багато. Будь-які емоції, які виникають в цей час, мають право бути і Ви маєте право їх переживати.

В цій ситуації неможливо випередити перебіг подій і передбачити майбутнє, але точно варто вірити і сподіватися. А для цього потрібні сили. Тому точно варто підтримувати себе. щоб ці сили були, настільки, наскільки це є доступним зараз .

Тож ми вирішили зібрати в цьому матеріалі прості, практичні рекомендації, які можуть стати в нагоді та додати сил чекати і робити все, що можливо. Звісно, кожному підходить щось своє. Тому обирайте те, що підходить саме Вам.

Фото: з відкритих джерел
Режим дня

Спробуйте дотримуватися режиму дня. Це стосується споживання їжі, роботи, виховання дітей, вирішення хатніх справ та іншого. Це буде допомагати створювати стабільність там, де це можливо. Тут може допомогти також щоденне ретельне планування справ з нотуванням у блокноті чи смартфоні.

Режим сну

Достатність сну дає сили рухатися протягом дня. Намагайтеся лягати спати в одну добу, а прокидатися в іншу. Якщо ви майже не спите протягом двох і більше тижнів, зверніться за допомогою до лікаря.

Рухова активність

Емоційна напруга зумовлює напругу в тілі. Фізичні навантаження сприяють покращенню самопочуття. Це може бути проста руханка, йога чи навіть прогулянка. Можна робити одну вправу або декілька. Важлива регулярність:  щось легке, але щодня, або хоча б раз на два дні.

Прогулянка

Якщо сил на вправи немає, спробуйте прогулянку. Навіть коротка прогулянка є дуже помічною. Це теж легка рухова активність, яка активізує всі системи в організмі і додає сил для наступних дій.

Душ

Підвищити рівень енергії та зняти стрес може допомогти контрастний душ, якщо  ваш стан здоров’я дозволяє.

Або просто здійснюйте тривале направлення струменя води на різні частини тіла, коли приймаєте душ, звертаючи увагу на те, як в цей момент реагує тіло.

Дозвілля (Діяльність для відпочинку)

Пригадайте, яка діяльність  раніше допомагала переключатися і давала відчуття відпочинку. Подивіться, що із цього зараз є доступним. Це може бути вишивка, малювання, гра на музичному інструменті чи робота на городі.

Навіть прибирання, приготування їжі, час на горнятко ароматної кави чи чашку солодкого чаю здатні  додати енергії. Фокусування уваги на певній діяльності дає змогу  заспокоїти нервову систему, яка постійно в напрузі. Можете спробувати щось з перерахованого вище або подумати, що могло б допомогти вам.

Спілкування

Розділити переживання можна з тими, кого ви давно знаєте: друзі, сусіди, родичі, священик. Це також можуть бути родичі військовослужбовців, яких ви раніше не знали, але вони мають схожий досвід. З ними можна познайомитись на групах підтримки.

Звернення по допомогу

Якщо з’являється відчуття знесилення, варто звернутися за психологічною допомогою до фахівців, які знають, як підтримати вас саме в такій ситуації. Звернення по допомогу- це теж прояв піклування про себе. Допомагаючи собі, можливо допомогти своїм рідним.

Матеріал підготовлено командою Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців.

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023