Як можна працювати зі своїм страхом. Техніки самодопомоги

December 4, 2022

Родини, де чоловік або дружина несе службу, переживають значний стрес. З одного боку, це тривога через події, які загалом відбуваються в країні. З іншого – розлука із рідною людиною, яка несе службу. Розлука – це виклик для сім’ї. Незнання реальної ситуації спричиняє занепокоєння, тривогу та навіть страх за свого захисника/захисницю.

Серед найпоширеніших: страх смерті (полону, поранення, зникнення безвісти) партнера, страх самотності або зради, страх війни (загибелі дітей, обстрілів, сигналів про ракетну небезпеку, страх за рідних, які в окупації тощо), страх не впоратися самотужки (переселення, міграція, проблемні питання, якщо є члени сім’ї з особливими потребами).

Крім того, історії, які рідні військового чують звідусіль: від побратимів чи знайомих, зі ЗМІ, – усе це тригери, що підсилюють страхи. Важливо розуміти, що всі ті історії трапилися з іншими людьми.

В таких обставинах хочеться знайти способи відкинути страх і віднайти в собі внутрішню силу, щоб мати можливість потурбуватися ще й про інших членів родини.

Якщо в сім’ї є діти, то вони теж переживають стрес, тривогу і страх через відсутність поруч тих, кого вони люблять. В цей період вони можуть погано поводитися, навіть кричати. Тривога може проявлятися, так би мовити, через тіло: алергії, тремор, енурез тощо. Тому дорослим, які поруч, необхідно приділяти особливу увагу спілкуванню з сином чи донькою.

Сьогодні хочемо поділитися рекомендаціями, як працювати зі своїм страхом. Можливо, деякі із цих методів стануть для вас помічними.

Якщо ви потребуєте підтримки або консультації із соціальних питань, які стосуються несення служби вашого рідного військового, телефонуйте

0 800 332 720 (дзвінки безкоштовні).

Ми готові допомогти щодня з 10:00 до 20:00.

На нашому сайті www.pidtrymka.in.ua в рубриці «Корисне» ви можете знайти ці та інші практичні рекомендації про те, як можна підтримати себе і близьких, а також чимало цінної інформації для захисників та їхніх рідних.

Цей розділ підготовлено в рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю ГО  «Жіноча Сила» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Як працювати зі своїм страхом

«Думки по колу, тіло ватне, сковує страх…» — може відчувати людина в ситуації страху. В такий момент можна спробувати зробити наступне: усвідомте свій стан, зробіть глибокий вдих та трохи довший видих. Відчуйте стопами підлогу під ногами. Порухайте пальцями, а потім, по черзі, іншими частинами тіла.

Виконавши вправи з тілом, усвідомте свій страх. Можна проговорити короткою фразою, що саме вас лякає. Проговоривши, покладіть руки навхрест собі на плечі та зробіть поперемінне постукування по плечах приблизно впродовж 1 хвилини. Потім зупиніться. Зробіть глибокий вдих та трохи довший видих. І повторіть постукування. Можна повторити вправу декілька разів..

Якщо маєте можливість, станьте на обидві ноги. Зробіть вдих і видих. Зосередьте увагу на своєму тілі. І злегка потрусіть руками, ніби ви струшуєте з себе вологу. Повторіть такі рухи, потрушуючи ногами. Постарайтеся максимально розслабити ту частину тіла, якою робите рухи.


Активна діяльність також здатна допомогти подолати страх. Тож зосередьтеся на своїх справах. Коли чоловік або дружина несе службу, іншому партнеру/партнерці доводиться вирішувати більше справ та виконувати більше обов’язків. Подумайте, чим ви можете допомогти собі, родині, громаді? Що ви можете зробити зараз, а що — в найближчій перспективі. Напишіть послідовність своїх дій. Можете занотувати їх у блокнот та зазначити день і час, коли плануєте це виконати. Однак, не варто брати на себе занадто багато, все в міру.

Якщо ви активно моніторите новини, чуєте історії від побратимів чи знайомих свого військового, важливо розуміти, що всі ті історії трапилися з іншими людьми. Проведіть прямою рукою поперед себе умовну лінію між собою і тими історіями. У вас буде інша історія, ваша!

Можуть виникати думки, на кшталт, «Кому потрібні мої проблеми!». Може здаватися, «комусь ще гірше, ніж мені». Ваші переживання теж важливі. За нинішніх непростих обставин важливо турбуватися не лише про інших, хто цього потребує, але і про себе. Сім’я і рідні військового також потребують підтримки. Держава та різні громадські організації, волонтерські ініціативи надають таку підтримку безкоштовно. Важливо шукати шляхи і звертатися. Вчасно отримана підтримка – запорука руху у правильному напрямку для вашої родини.

Матеріал підготовлено командою Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців.

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023