Як можна підсилити відчуття зв'язку з рідною людиною, яка на фронті

June 23, 2023

Зараз через війну, на жаль, сотні тисяч українських родин живуть в розлуці. Чиїсь рідні вимушено покинули свої домівки через активні бойові дії, чиїсь — стали на захист держави й тривалий час не мають змоги побути з близькими, інші вимушено виїхали за кордон і зараз перебувають за тисячі кілометрів і від свого дому, і від своїх рідних. Багато хто в такі моменти відчуває самотність. Про такі переживання неодноразово розповідали рідні військових, які зверталися на нашу телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки або приходили в групи підтримки. Про таке відчуття самотності розповіла в своєму інтерв’ю дружина імама військовослужбовців, яка стала учасницею групи підтримки і поділилася власним досвідом пошуку виходу із цієї ситуації http://bit.ly/3C4ctvi.
На жаль, не можна відшкодувати час, який забирає у нас війна, проте в наших силах зберегти дорогоцінні моменти, які вже були, а також дозволити собі планувати майбутнє разом. Попри великі відстань та проблеми зі зв'язком, можна спробувати посилити відчуття зв'язку з рідною людиною, яка на фронті. Ми підготували для вас ідеї, які можуть допомогти кожному знайти свій спосіб, як це зробити. Нехай для кожного з нас родина буде надійною фортецею й найзатишнішим місцем, де підтримають і допоможуть.

Як можна підсилити відчуття зв'язку з рідною людиною, яка на фронті.
1.Якщо є можливість тримати зв’язок із рідним захисником/захисницєю завдяки сучасним засобам зв'язку — обговоріть, наскільки зручний такий спосіб спілкування та частоту контакту в такому форматі.
2.В сім'ї можуть бути родинні традиції, звичаї або звички, які можна підтримувати навіть на відстані. Проте варто уточнити чи для всіх членів родини це буде доречно і комфортно. Адже кожна людина має свої можливості та потреби, хтось в час розлуки хоче більше спілкуватися з близькими, а хтось, з різних причин, може рідко мати таку нагоду.
3. Висловлюйте свої почуття тим способом, який для вас обох є зрозумілим і прийнятним: в дзвінках, SMS-повідомленнях, відео чи в листах. Розкажіть, як сильно ви любите одне одного. Ці слова можуть стати надзвичайною підтримкою саме зараз. Це може допомогти легше пережити період розлуки.
4. Можна розповідати одне одному про хороші важливі події, які сталися нещодавно в житті кожного з вас, якщо розмови на такі теми є для всіх прийнятними. Для когось важливим і підтримуючим може стати пригадування хороших родинних моментів або планування спільного майбутнього.
5. Для багатьох воїнів важливо знати, що на них чекають вдома, вірять в їхню перемогу і пам’ятають про них за різних обставин. Тому час від часу підкреслюйте це в своїх розмовах та повідомленнях.
6.Проявляти любов, увагу та турботу до рідного військового можна, наприклад, навіть приготувавши його улюблену страву. Можна навіть розказати йому/їй, що ви готуєте саме це: “Сьогодні миприготували твої улюблені вареники з сиром”, “Я заварюю собі каву, так як любишти”, “Запікаємо м’ясо за твоїм рецептом”. Для декого може бути дуже цінним, що сім’я пам’ятає такі деталі.

7. Часом буває доречно обговорити позитивні зміни, які сталися в житті кожного з вас, якщо такі моменти є. Наприклад, дружина наважилася навчатися водити авто або в неї з’явилось більше рішучості у певних ситуаціях. Іноді підтримуючою для подружжя може стати розмова про те, які риси вас захоплюють одне в одному: сміливість, рішучість, відповідальність, щирість, небайдужість, турботливість.
8. Для когось важливо виговоритися і бути почутим, тож часом достатньо просто вислухати свого рідного військового. Це може допомогти бути ближче й підтримувати контакт на відстані.
9. Якщо у вас є якась річ від рідного військового, її можна поставити у вашій оселі, наприклад, в місце, яке для вас обох є символічним або особливим. Якщо доречно, то сфотографуйте цю річ та поділіться світлиною зі своїм захисником/захисницею. Таким чином ви можете продемонструвати, що серцем і думками ви з ним/з нею.
10.Можна створити сімейний чат, щоб розповідати та ділитися світлинами про важливі для родини моменти та події. Наприклад, з нагоди певних свят, важливих для дат, річниці весілля, днів народження тощо. Для когось таке спілкування може стати підтримуючим. Проте важливо узгодити ідею чату з військовим, адже іноді це може бути навпаки недоречним. Варто уточнити, чи для всіх таке спілкування буде комфортним і прийнятним.

11.Якщо в родині є діти, то важливо підтримувати їхній зв'язок із татом/мамою, які перебувають на фронті. Для цього, наприклад, можна гуляти в тому місці, де були всі разом; почитати книжку, яку читала мама чи тато; заспівати пісню, яку навчили тато або мама, зафіксувати процес на відео і, якщо є можливість, надіслати запис. Варто пояснити, що тато чи мама нині не поруч, але в такий спосіб можна згадати проних.12. Можна разом із дитиною зробити щось для рідного військового. Доречно пояснити дитині, чому це буде ціним для захисника. Можна зробити зовсім просту річ: поробку, подаруночок своїми руками, талісман або оберіг, — будь-що, що стане приємним сюрпризом, підніме настрій військовому. Якщо є можливість, передайте зроблену річ захиснику/захисниці. В іншому випадку залиште її вдома, наприклад, у вашій кімнаті чи дитячій. Принагідно поділіться із військовим, що дитина зробила.

Матеріал підготовлено командою Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців.

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023