Тривалий час немає зв'язку з рідним військовослужбовцем. Як діяти та куди звертатися

September 5, 2022

За понад 8 років війни багатьом українським родинам доводиться проходити чимало випробувань. Одне із найважчих — відсутність зв'язку із рідним військовослужбовцем. В такі ситуації переживання близьких кожного дня коливаються від надії до відчаю. На такі події важко вплинути та водночас вони вкрай виснажують. Коли втрачається контакт із рідними, часто важко зібратися з думками: що робити?

Ми зібрали для Вас перелік ключових кроків та контактів, які можуть допомогти в такій ситуації.
При зверненні до відповідних державних структур та служб Вам потрібно буде надати інформацію: ПІП військового, його рік народження, дату мобілізації̈ (орієнтовно), номер військової частини або бригади (все, що знаєте).

Також при оформленні звернення у Вас можуть запитати дані про прописку військового та документи, що підтверджують ваш сімейний зв’язок із ним, оскільки  безпека даних залишається важливою, особливо під час воєнного стану.

Якщо Ви не є родичем військовослужбовця, однак турбуєтеся про нього, встановіть зв'язок із членами його родини. Це дасть Вам можливість діяти спільно, разом подавати заяви до державних структур та бути підтримкою одне для одного.

Далі в ситуації, коли із рідним військовослужбовцем тривалий час немає зв'язку, варто виконати наступні кроки.

1. Якщо немає зв'язку декілька днів (3 дні та більше днів), в першу чергу, потрібно сконтактувати з побратимами, прямим командиром (оскільки причиною цього може бути відсутнє мобільне покриття, розряджений телефон через відсутність електроенергії тощо) та вияснити причину відсутності зв’язку із захисником.

2.1 Якщо прямого зв'язку з побратимами чи в/ч немає, варто звернутися до ТЦК та СП (колишні військкомати) за місцем вашого проживання чи місцем мобілізації військовослужбовця. Бажано особисто звернутися до ТЦК та СП за адресою розташування, взявши з собою документи, що засвідчують особу та спорідненість із військовим.

Варто уточнити в ТЦК та СП контакти військової частини для подальшої комунікації, адже в/ч - перші, хто володітиме інформацією щодо вашого рідного. Якщо в ТЦК та СП не дають контакти будь-якої відповідальної особи із в/ч, попросіть представника ТЦК та СП звернутися до в/ч та залишити повідомлення для командира/заступника батальйону, де служить військовий, з проханням надати відповідь щодо поточного статусу військовослужбовця.

Якщо область, до якої вам потрібно телефонувати, тимчасово під окупацією, можете звернутися до будь-якого іншого обласного ТЦК та СП.

2.2 Якщо ваш захисник служить в новоствореній бригаді, даних про яку в ТЦК та СП немає на момент звернення, попросіть представників ТЦК та СП з'ясувати інформацію про бригаду (представники ТЦК та СП через свою налагоджену систему комунікації у ЗСУ можуть з'ясувати інформацію про відповідну бригаду та її контакти).

Також запитайте, скільки приблизно часу потрібно для з'ясування цих даних, а також коли ви можете  звернутися до знову для отримання інформації. Крім того, варто уточнити, чи достатньо усного запиту або треба написати на ТЦК та СП письмовий запит із проханням з'ясування відповідної інформації.

2.3 Додатково можна звернутись на «гарячу лінію» військ, до яких належить в/ч військового.
Командування десантно-штурмових військ  (ДШВ) Збройних Сил України:
095 546 40 62 (з 9.00 до 18.00)

Командування морської піхоти Збройних Сил України:
093 456 26 62 - 36-та бригада
093 456 26 63
093 539 01 73 - 35-та бригада

Командування Повітряних сил:
 0432 569 875

Командування Сухопутних військ Збройних Сил України:
093 823 07 70
066 823 07 70
068 823 07 70 (Whatsapp, Telegram, Viber)

Командування сил територіальної оборони :
0 800 507 028.

ДПСУ (Державна прикордонна служба України):
0 800 505 063

3. Подати звернення на «гарячу лінію» Національного інформаційного бюро, яке шукає дані про українських військовополонених, загиблих, зниклих безвісти, незаконно утримуваних: 1648 і 044 287 81 65 . Надіслати звернення в телеграм-бот «Розшук за даними Національного інформаційного бюро».

4. Повідомити про зниклу людину Уповноваженому з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин за номером «гарячої лінії» 0 800 339 247 з понеділка по п’ятницю з 9:00-18:00.
У суботу і неділю інформація приймається у вигляді повідомлень на номер:
095 896 0421 у Viber та Telegram.
Також для зв’язку можна скористатися електронною адресою: war2022people@gmail.com.

5. Написати заяву до найближчого відділу поліції про зникнення особи у зв'язку з воєнною агресією росії для відкриття кримінального провадження. Надати генетичний матеріал, його внесуть до бази Центру обліку генетичних ознак людини, який функціонує при МВС. Це дасть можливість виключити варіант того, що військовий може бути серед загиблих.

6. Провести пошук у лікарнях та госпіталях поблизу місця інциденту, після якого військового вважають зниклим безвісти.

6.1 Подати оголошення до телеграм чатів-ботів із пошуку зниклих, які організовані активістами за підтримки ТРО та волонтерів на місцях. Щоб знайти чат-бот, треба в Telegram ввести назву в пошуковій стрічці: «Пошук зниклих»  «Пошук Україна 2022»  «Знайди рідних»

6.2 Звернутися до волонтерів, які працюють в тому місті/області, де перебував Ваш рідний на момент зникнення. Адже також поширені ситуації, коли на допомогу військовим приходять місцеві цивільні. Перевірте додатково наявність чат-ботів, інших локальних ініціатив з пошуку зниклих у місті/області, де перебував Ваш рідний під час останнього контакту.

7. Провести пошук по фото серед можливих полонених на ворожих онлайн-ресурсах або телеграм-каналах. Якщо впізнаєте військового серед полонених, треба надати цю інформацію до: ТЦК та СП, у в/ч та подати заявку до Об'єднаного центру із пошуку та звільнення полонених СБУ на номери (цілодобово) +38 067 650 83 32, +38 098 087 36 01 та електронну скриньку united.centre.ssu@gmail.com.

8. Якщо в процесі комунікації з установами, ви отримуєте нову інформацію щодо військовослужбовця, тоді зверніться, будь ласка, до установ, до яких подавали заявки щодо пошуку, та надайте їм відомі вам оновлення.

Матеріал підготовлено командою Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців на основі інформації з відкритих офіційних джерел

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023