Тетяна Руденко: Як відрізнити депресивну симптоматику через травматичний досвід, або виснаження від посткомоційного синдрому

September 13, 2023
Перші, кого ми прийматимемо в громади — це комісовані військові, люди, що мають поранення або травми. Не всі травми очевидні, не всі видимі. Однією з найпоширеніших травм війни є контузія. Коректно цю травму називати посткомоційний синдром — це наслідки легкої черепно-мозкової травми.

Психологиня громадської організації «Вільний Вибір» Тетяна Руденко, яка під час онлайн зустрічей із тими, кого Простір Можливостей навчає працювати та взаємодіяти з учасниками бойових дій, пояснює, що важливо — мати розуміння, що відбувається з людьми, з їхніми психічними процесами, коли вони отримують кілька контузій.

Вплив на мозок контузії відрізняється від струсу мозку, що буває від удару. Хвиля впливає на нейронні зв’язки, які розриваються. Натомість виникає:

  • зниження пам’яті;
  • зниження концентрації уваги;
  • неможливість зібрати себе до купи;
  • неможливість зорієнтуватися в просторі;
  • заїкання;
  • чутливість до зміни погоди.
«Людина після контузії може мати, до прикладу, “зависання» в мовленні, нечіткий погляд, їй складно концентруватися і тримати увагу. На це варто звертати увагу під час спілкування з ветераном чи військовослужбовцем. Це перші дзвіночки того, що людина має посткомоційний синдром», — пояснює Тетяна Руденко.

Також вона наголосила, що зараз ветерани і люди, які з ними працюють часто списують емоційні симптоми (роздратування, стресовий стан, пригнічення, депресивність) на ПТСР.

«Але це неправильно. ПТСР може проявитися у 20% військових. Якщо ви, як соціальний працівник, можете напряму запитати, чи мала людина контузії, це дасть змогу зрозуміти, що людина може зробити, а що ні, чому її настрій змінюється, або чому вона може через 5 хвилин після розмови забути про що домовилися», — додає психолог.

За словами Тетяни Руденко, це не те що обов'язково буде назавжди з людиною, але якщо вона зустрічає нерозуміння в цей момент, то це впливає на її адаптацію до цивільного життя.

Як відрізнити депресивну симптоматику через травматичний досвід, або виснаження від посткомоційного синдрому.

«Як правило, коли запитуєш в людини: «Як ти зараз себе почуваєш?” І людина відповідає, що їй сумно, і може пояснити чому — це контрольований стан. Коли на схоже питання людина не може відповісти —  це вже дзвіночок, що, можливо, ви маєте справу з посткомоційним синдромом — коли людина не має думки або образів, які призвели до того, що було це зниження настрою».

До речі, підпишіться на додаток База, там багато корисного і зрозумілого для ветеранів.

Джерело: Facebook сторінка Коаліції ветеранських просторів
Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023