Стресуємо без наслідків. Як зменшити вплив стресу на організм

July 22, 2022

Поганий сон, загальне відчуття напруги у тілі, головний біль, біль у спині чи ломота у м’язах - ці симптоми можуть спостерігатися при  стресових реакціях. Якщо у вас немає ніяких інших супутніх підтверджених захворювань, то такий фізичний дискомфорт часто пов’язаний саме з наслідками тривалого стресу.

З’ясуємо, як це працює

Зв’язок між тілом і мозком двосторонній. Якщо говорити узагальнено, то при відчутті небезпеки чи дискомфорту мозок передає тілу сигнал про потребу напружитися, щоб впоратися зі стресовою подією. Організм виділяє цілий «коктейль» спеціальних гормонів, йде реакція в тіло -  і воно готове реагувати. Найчастіше це реакція “бити” чи “бігти”.

Як правило, в цей момент тіло згруповується, а наші м’язи напружуються. Пригадайте, як у стресових ситуаціях плечі опускаються вперед і напружується ваша шия.  А коли тіло напружене, то мозок отримує сигнал про дискомфорт. Це суттєво впливає на наш емоційний стан. Погодьтеся, коли ми погано почуваємось, настрій зазвичай також не радісний.

Напружений м’язовий каркас можна порівняти із зіжмаканою серветкою. І якщо цю напругу не знімати, то кожна наступна емоційна ситуація буде ще більше дотискати наш м'язовий каркас,  і самопочуття буде погіршуватися.
Наслідки можуть бути достатньо відчутними. Через стиснення м’язів в організмі погіршується  циркуляція крові, менше кисню отримує мозок. Також коли м’язи напружені, ми починаємо відчувати головний біль, біль у шиї, плечах, животі, попереку.

Що з цим можна зробити?

Для того, щоб своєчасно знімати щоденну тілесну та емоційну напругу, рекомендуємо опанувати комплекс вправ з прогресивно-м’язової релаксації за Джекобсоном.
Американський лікар Едмунд Джекобсон розробив цей комплекс для лікування різноманітних станів, які супроводжуються психоемоційним напруженням. Суть вправ полягає у почерговому напруженні та розслабленні різних груп м’язів.

Техніка може бути корисною, якщо:
• Ви відчуваєте емоційне напруження
• Проводите багато часу за комп’ютером
• Ведете малорухливий спосіб життя
• Відчуваєте дискомфорт у різних частинах тіла і різних групах м’язів

Зауважте! Якщо у вас недавно було хірургічне втручання і є свіжі шви, вам краще не виконувати вправи на повну потужність. Під час вправ ви можете лише уявляти напруження, а вже розслаблення здійснювати повною мірою.

Де цьому навчитись?

• Методика виконання, тестування перед початком вправи, техніка безпеки, тестування після вправи.
• Техніка прогресивної м’язової релаксації за Джекобсоном: коротка версія з вправами для демонстрації.

Виконання повного комплексу потребує 5 хв часу і подарує вам суттєве покращення самопочуття. Вправи можна робити у будь-який час дня, головне не пізніше, ніж за годину до сну. Кількість повторів на день не обмежена. Також можете робити окремі вправи, якщо ви відчуваєте напруження в окремих ділянках тіла (наприклад плечі, лопатки, спина, ноги, сідниці).

Користуйтесь, будьте стресостійкими і здоровими!

Матеріал підготовлено командою Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців.

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023