Спілкування з військовим під час коротких зустрічей. Рекомендації на основі досвіду дружин військовослужбовців, військових та психологів

August 3, 2023

Перебування на війні — це важка робота. Захисники і захисниці звикають до нового режиму свого життя, стають побратимами та посестрами, близькими людьми; ризик та підвищений рівень адреналіну стають звичними для військовослужбовця. З часом для них цивільне життя може стати навіть менш цікавим та зрозумілим. Але там, в тилу, є ті, заради кого вони тримають оборону, це найдорожчі у світі люди — їхні рідні та близькі.
І коли випадає нагода зустрітися з ними, приїхати додому хоча б на декілька днів, сім’я з нетерпінням чекає, починає готуватися до зустрічі й планувати, як найліпше зустріти свого захисники чи свою захисницю. Однак очікування й реальність такою цінної та важливої зустрічі можуть зрештою сильно відрізнятися. І це нормально. І цьому може бути багато причин.

Що ж робити, коли військовий повертається додому у відпустку? Як поводитися? Про що спілкуватися? До чого готуватися?
Ми підготували для вас ще одну добірку практичних порад — як спілкуватися родині з військовим під час коротких зустрічей. Це узагальнена інформація від дружин військовослужбовців та самих військових, які свого часу поділилися з нами своїм власним досвідом.

Нас багато чого об’єднує, але кожна ситуація унікальна. Тож те, що підходить одним, не обов’язково буде доречним для інших. У відповідь на різні запити ми ділимось реальним досвідом, який може стати корисним для інших.
Незалежно від того, де ви перебуваєте, якщо ви відчуваєте потребу обміну досвідом у колі жінок, які переживають подібні життєві виклики, долучайтеся до груп підтримки за посиланням https://forms.gle/77CAwcoXYkufsKjU9

Якщо ви потребуєте підтримки просто зараз — телефонуйте 0 800 332 720 (дзвінки безкоштовні). Підтримувати контакт вкрай важливо, тому ми на зв’язку.
Ми готові допомогти щодня з 10:00 до 20:00. На нашому сайті www.pidtrymka.in.ua в рубриці «Корисне» ви можете знайти ці та інші практичні рекомендації, а також цінну інформацію для захисників та їхніх рідних.
Цей розділ підготовлено в рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю ГО «Жіноча Сила» і не обов'язково відображає позицію Європейського Союзу.

Вітайте військових як героїв
Багатьох військових ще перед відпусткою турбує реакція суспільства: як їх сприймають, що кажуть в обличчя, поза спиною? Тому вкрай важливий момент зустрічі військових, які повертаються із зони бойових дій. Вітайте військових як героїв, проте без істерик і драматичних нот, без сліз, із любов’ю та в гарному настрої. Навіть якщо хочеться плакати, пояснюйте: це від щастя та радості.

Не кваптеся запрошувати гостей
Не поспішайте влаштовувати велике застілля та галасливі зустрічі. Може статися так, що саме зараз вашому захиснику або вашій захисниці не до вподоби велике товариство і не до снаги підтримувати розмову. Ваша близька людина може не захотіти так багато уваги від інших чи відповідати на запитання про себе й пережите.

Проявляйте достатньо терпіння
Для адаптації до мирного життя воїнові може знадобитися чимало часу. За час відпустки чи короткої зустрічі цього навіть може і не відбутися. Від того, чи вдало відбудеться адаптація, залежить подальше ваше з ним сімейне життя. Тож не наполягайте на його швидкому зануренні в побут або, навпаки, швидку поїздку кудись чи активний відпочинок.

Будьте готові до нового знайомства
Можливо, вам знадобиться багато любові, співчуття та прийняття. Адже у людини, яка перебуває на війні протягом тривалого часу, можуть змінитися цінності. Тож краще прибрати усі свої очікування й сприймайте цей період як новий етап стосунків. Досить часто, якщо, звісно, пара підтримувала зв'язок, стосунки в такій родині лише покращуються.

Звертайтеся за підтримкою
Якщо військовий зовсім відгороджується від оточення, то, очевидно, варто подумати про те, щоб звернутися до психолога чи до духівника за допомогою. Спробуйте утримувати баланс: не наполягайте, але й не лишайте людину саму. Покажіть, що любов, підтримка та взаєморозуміння для вас — найважливіше.

Відкладіть обговорення домашніх проблем
Ваш рідний ще в зоні бойових дій, а вдома вже рахують дні до його повернення. Звісно, могли накопичитись питання (побутові, шкільні, фінансові тощо). Під час коротких зустрічей намагайтеся не акцентувати увагу на домашніх проблемах, вирішення яких залежить від участі захисника/захисниці. Якщо є питання, які можуть зачекати, відкладіть їхнє обговорення. Чому? Якщо ваш військовий не зможе нічого зробити, йому буде важко, можуть бути докори сумління, що зробив недостатньо.

Діліться своїми почуттями
В очікуванні зустрічі дружина/чоловік може відчувати підвищену енергійність та активність, навіть може бути порушений сон і апетит, відчуття як радості та азарту, так і тривоги, неспокою.
Що на цьому етапі допоможе?
• Поділіться з вашим військовим цими почуттями: як радості, так і занепокоєння.
• Розкажіть, що нетерпляче очікуєте зустрічі.
• Поділіться почуттями любові і зобов’язаннями його добре зустріти.
• Залучіть дітей у планування зустрічі вашого захисника/вашої захисниці.


Проведіть час разом, в родинному колі
Діти також прагнуть розповісти батькові про свої досягнення, труднощі чи невдачі, відчути слова підтримки. Тож під час коротких зустрічей спробуйте проводити більше часу разом. Якщо є можливість, зробіть щось разом по дому, на дозвіллі пригадайте приємні миті, колись проведені разом, вибудовуйте спільні плани на майбутнє, але без конкретних дат. Можливо, ви започаткуєте нові традиції для таких зустрічей в родинному колі.

Будьте готові до того, що зустріч може піти не по плану
Довге очікування і бажання зустрічі з рідною людиною завжди викликає шквал емоцій — це зазвичай райдужні мрії і бажання щоб все було досконало. Однак реальність інколи буває непередбачуваною, тож спробуйте заздалегідь налаштувати себе на те, що майбутня зустріч може відбутись і трохи за іншим сценарієм, ніж очікувалось. В будь-якому разі найголовніше, що ви будете разом, тож отримуйте задоволення від кожної митті спільного перебування.

Зустріч із рідними — це один із важливих періодів у подружніх взаєминах, житті сім’ї. Для стабілізації психофізіологічного стану має пройти час, який потрібен для адаптації та з’ясування, що відбувається тепер (які труднощі, в чому позитив, що ви втратили, а що здобули). Необхідною умовою є довіра, увага до слів і можливість бути відвертим, готовність партнерів цінувати щирість, допомагати одне одному.

Матеріал підготовлено командою Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023