Спілкування з сином, коли він на війні. Практичні поради для матерів військовослужбовців

June 22, 2023

Тримати контакт, підтримувати спілкування, ділитися найважливішим — так просто і так складно водночас. Часом це питання навіть заганяє в кут, бо матері буває непросто спілкуватися з рідною дитиною, яка щодня на передовій дивиться ворогу у вічі. Емоції переповнюють усіх, настрій змінюється, серце огортає хвилювання, напруга і тривога.

З іншого боку, кожен відчуває важливість моменту і хоче докласти максимум зусиль, аби не зробити щось не те. В цій непростій ситуації важливо зрозуміти: сина, який перебуває на війні, потрібно підтримувати. Для цього мамі потрібні сили. Тож підтримка сина залежить, зокрема, і від того, як мама підтримує себе. Адже найменше, чого б хотів син, це щоб його служба в армії спричинила проблеми для здоров’я матері.

Через війну наші сім’ї у розлуці, але інтернет і мобільний зв’язок дають можливість почуватися хоч трохи ближчими один до одного і підтримувати тих, хто воює, і тих, хто чекає їх у тилу.

Спілкування по телефону, за допомогою месенджерів чи відеозв’язку допомагає впоратися із тривогою та стресом під час розлуки та додати душевного спокою під час військової служби. 🇺🇦

Ми зібрали досвід матерів військовослужбовців і підготували декілька практичних порад — як спілкуватися з сином, коли він на війні.

Якщо бажаєте знайти місце підтримки у колі тих, хто переживає подібні життєві виклики, долучайтеся до груп підтримки матерів військовослужбовців (онлайн). Для участі реєструйтеся тут https://forms.gle/77CAwcoXYkufsKjU9 або просто телефонуйте 0 800 332 720 (дзвінки безкоштовні). Ми готові допомогти щодня з 10:00 до 20:00

Не залишайтеся наодинці зі своїми переживаннями.

Як можна підтримувати сина, коли він на війні

Нагадуйте про свою любов

Під час спілкування із сином, який несе службу, зберігайте спокій, висловлюйте оптимізм та упевненість у нашій перемозі. Можна підтримати сина словами: "Я завжди з тобою", "Ти надихаєш своєю хоробрістю усю нашу родину", "Я дуже щаслива, що маю такого сина". Якщо вам важко говорити про це, можна написати листа, чи надіслати повідомлення. Розповідайте синові, як ви пишаєтеся його сміливістю і силою духу. Це підбадьорить його і додасть сил.

Говоріть про хороше

Коли ваш син перебуває у зоні бойових дій, для нього не менш важливо розуміти, що з вами все добре. Якщо ви переписуєтесь, надсилайте підтримуючі повідомлення і принагідно дайте знати,  що з вами все  добре. Це додасть сину додаткової сили для виконанні бойових задач.

Спілкуйтеся про щось приємне: як зібрали урожай, яку зробили консервацію на зиму, що нове купили до оселі, розповідайте про рідних, обговорюйте плани, що зробите після перемоги. Це буде нагадувати захиснику про його дім, де на нього завжди чекають.

Діліться важливими та навіть буденними подіями

Домовтеся, якою інформацією ви б хотіли і могли ділитися одне з одним. Якщо у вас це прийнято, то обмін деталями про те, як минув день/тиждень допоможе вам підтримувати контакт. Під час спілкування телефоном спробуйте зберігати спокій. Говоріть і пишіть коротко.

Запитуйте про базове

Фраза “Чи ти поїв і в шапці ?” набуває нового сенсу. Запитуйте про побутові речі. Решту військовий сам розповість за бажанням. Навіть коротке і просте питання "Синку, як ти?" може подарувати військовому відчуття важливості.

Створюйте власні традиції

Зробіть та відправте синові невеличкий оберіг, наприклад, янгола, мотанку або будь-яку іншу річ, яка символізує щось важливе для вас і для нього. Це може посилити відчуття підтримки, особливо у важку хвилину.

Будьте готовими вислухати

Можна запитати у сина: “Що б ти хотів мені розповісти?”. Водночас, будьте готовими почути і прийняти будь-яку відповідь, а також висловити свою підтримку. Вислуховуйте переживання, демонструйте, що ви поважаєте стан сина, його почуття і його вибір. Усе, що ви почуєте має залишитись без осуду і критики. Не варто схоплюватися “О, Боже!”, навіть, якщо ви почули щось складне для вас.

Підтримуйте себе

Поки син несе службу, важливо підтримувати не лише його, але і себе. Пригадайте, що може допомогти полегшити ваш стан: фізичні або дихальні вправи, розмова з подругою чи сусідами, прогулянка або хатні справи, молитва чи створення чогось своїми руками, вишивання чи приготування улюбленої страви. Робіть те, що вам подобається і додає сил. Знайдіть групи підтримки для того, аби побути у колі жінок, які теж чекають своїх дітей з війни.

Будьте терплячими, чекаючи

Звісно, на війні неможливо дотримуватись чіткого графіка спілкування, тому намагайтеся ставитись до цього з розумінням. Аби вам було менш тривожно у такий непростий час, спробуйте домовитися з сином, що він сповіщатиме вас про себе, як тільки буде мати таку можливість. Поясніть, наскільки для вас важливо розуміти, що з ним все добре. І навіть якщо у нього особисто не буде такої можливості, можна попросити про це побратимів.

Висловлюйте подяку

Принагідно дякуйте захисникові не лише за службу і захист України, а й за дзвінки чи повідомлення, які отримуєте від нього. Нехай ваш син на фронті знає, як це важливо для вас у тилу. Говоріть, за які вчинки чи якості ви його цінуєте одне одного. Якщо досі у вашій родині так не було заведено, саме час спробувати. Це може стати вашою новою дуже корисною традицією.

Матеріал підготовлено командою фахівців Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців.

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023