Що робити сім'ї, якщо рідний військовий потрапив у полон? Покроковий алгоритм дій

June 23, 2023
Як діяти, якщо рідний військовий потрапив у полон? Коли з цим стикається родина захисника, важко зібратися з думками і зберігати спокій. Розуміння конкретних кроків може допомогти з цим впоратися.

Пошуком і поверненням військовополонених займаються державні інституції. Тож після отримання інформації, що військовий знаходиться серед полонених, першочергово рідним військового потрібно звернутися саме до державних структур: СБУ, НІБ, Нацполіція та координаційний штаб ГУР.

Для того щоб подати необхідні заяви та звернення, необхідно зібрати чимало важливої інформації:
ПІБ військовослужбовця;
дата народження;
контактні дані;
номер в/ч чи підрозділ проходження служби;
посада та звання (спеціальне звання);
особистий номер (індивідуальний податковий номер) або номер військового квитка;
останнє відоме місце перебування (дата та місце зникнення особи);
номери телефонів та інші відомості;
прикмети, які має людина (татуювання, родимки, шрами тощо);
які номерні речі були у особи під час зникнення;
дані інших осіб, яким також може бути відомо про факти зникнення (викрадення, полону) особи.

Також варто з’ясувати усі подробиці місця перебування Захисника, інформацію про координати, де він був помічений /зафіксований на фото- відеоматеріалах, коли був останній раз на зв'язку, куди був направлений тощо.

Необхідно зібрати всі можливі факти і докази, необхідні для розшуку людини — скріншоти повідомлень, аудіозаписи розмов, відео з камер спостережень, відео з ворожих ресурсів тощо та надати ці відомості у відповідні установи (організації).

Розпочати вести «щоденник», у якому (бажаного з першого дня) записувати всю важливу інформацію: ПІБ та телефони людей, з якими спілкувалися чи будете спілкуватися, час та дату телефонних розмов, подання звернень, або заяв (дату та виконавців), короткий зміст відповідей на ваші звернення.

Деякі українські сім’ї стикаються з сумною болючою реальністю того, коли їхнього рідного військовослужбовця утримують проти волі як військовополоненого. Першочергово рідні військовополоненого можуть звернутися із заявами до державних структур: СБУ, НІБу, Нацполіції та координаційного штабу ГУР. Важливо при цьому з ними взаємодіяти і протидіяти дезінформації фактами.

Відповідно до норм українського законодавства та міжнародного права питаннями звільнення військовополонених займаються уповноважені держустанови.

Офіційне сповіщення щодо статусу полоненого відбувається через ТЦК та СП. Про будь-які зміни статусу необхідно повідомляти в усі структури, куди ви подали заяви.

Заяви про пошук військовополоненого або безвісти зниклого подаються до СБУ, НІБ, Нацполіції та координаційного штабу ГУР.

Усі згадані організації та установи невпинно працюють над тим, щоб повернути додому українських захисників якомога швидше.

Процес обміну складніший, ніж може виглядати збоку. Процедура може бути довгою,  але вона потребує обережності в діях і витримки.

Якщо буде змога говорити з полоненим і ви впізнаєте, що це ваш рідний — важливо зберігати спокійний голос, запитати в яких він умовах, де перебуває, що з їжею, ліками, чи потребує якоїсь медичної допомоги зараз, чи надають йому таку допомогу.

Необхідно повідомляти у в/ч та СБУ про кожен дзвінок від полоненого військового.

Рідним варто змінити всі його можливі паролі, якщо є така змога.

Коли рідний захисник чи захисниця в полоні, їхні близькі готові зробити усе, що тільки можливо, аби повернути воїнів додому. Часом попри все зроблене, можуть виникати сумніви, що цього недостатньо.

Тоді родичі намагаються знайти додаткові шляхи, щоб сприяти вирішенню ситуації. Наприклад, можуть розповсюджувати фотографії військовополонених в соцмережах та оприлюднювати їхні особисті дані.

Утримайтеся від публікацій дописів в соцмережах з фотографіями безвісти зниклих чи полонених у військовій формі. Це може зашкодити пошуку та поверненню захисника чи захисниці і ставить під загрозу їхнє життя.

Будьте уважні, об’єднані та не залишайтеся наодинці зі своїми переживаннями. Пам’ятайте, ви не сам на сам, наша підтримка поруч.

Лінія МВС працює для рідних і близьких, надаючи  інформацію, психологічну допомогу, роз'яснюючи про права рідних — +380 894 201 866

Червоний Хрест працює для перевірки по реєстрах/особисто, де територіально знаходиться полонений військовий

Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців працює, надаючи супровід з соціальних питань, психологічну допомогу — 0 800 332 720, щодня з 10.00 до 20.00.

Матеріал підготовлено командою Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023