Коли рідна людина на війні, це призводить до багатьох змін у житті її близьких. Поки хтось в сім’ї перебуває на фронті, іншим членам родини доводиться багато чого робити вперше, більше питань вирішувати самотужки, частіше приймати важливі рішення.
За таких обставин перерозподіл сімейних обов’язків — річ неминуча. Побутові питання, виховання дітей, допомога старшим родичам, організація відпочинку, піклування про домашніх тварин, - окрім своєї частини обов’язків, на плечі того, хто залишається вдома, лягає також частина обов’язків, які раніше виконував той, хто сьогодні на фронті.
Крім побуту і роботи є ще емоції і переживання. Через війну члени сім’ї тривалий час живуть у розлуці. SMS чи дзвінок є тією ниточкою, що хоч і не замінює обійми чи поцілунок, але дає відчуття контакту з рідною людиною. Часто життя в момент очікування вимірюється відрізками між такими контактами.
Кожен дзвінок — з одного боку, як ковток свіжого повітря, а з іншого — це ціла палітра емоцій, в діапазоні від радості до гніву. І почасти тим, хто чекає, важко зорієнтуватися, як тримати той баланс у спілкуванні, щоб бути підтримкою коханій і близькій людині і при тому впоратись зі своїми емоціями.
Команда ГО “Жіноча Сила” з 2014 року допомагає сім’ям військовослужбовців. За цей час ми маємо досвід підтримки сотень дружин під час перебування їхніх чоловіків в районах ведення бойових дій та після повернення додому. Цей досвід ми оформили в рекомендації, які підказують, як спілкуватися, щоб підтримувати і відчувати підтримку, як бережно переналаштуватися під час зміни обов’язків і як підтримувати дітей різного віку, коли один з батьків на фронті.
Левова частина цих рекомендацій стала частиною путівника для родин військовослужбовців “Любити. Жити. Чекати”, до авторського колективу якого увійшла керівник нашої організації. Циганенко Г., П’яста Р., Дідик Н. Любити, жити і чекати. Путівник для родин військових, які перебувають у зоні бойових дій. — Львів: Колесо, 2018. — 144 с.
В цій книзі зібрано життєвий досвід дружин та матерів, чиї рідні готуються до відправлення на фронт, перебувають там тривалий час або повертаються додому. Також в ній можна знайти рекомендації психологів і капеланів, в основі яких лежить реальний практичний досвід допомоги сім’ям захисників.
Можливо, інформація стане для підтримкою у тому, що рідні військовослужбовців вже роблять, або підказкою, як іще можна діяти. Книга є у вільному доступі. Її можна безкоштовно завантажити тут.
Іноді досвід інших може бути цінним та стати дороговказом у скрутну хвилину. Будемо і надалі продовжувати ділитися досвідом та надавати підтримку тим, хто її потребує.
Матеріал підготовлено командою Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців