Проходження ВЛК для прийняття на військову службу: підготовка та порядок процедури

September 5, 2022

Якщо громадянин України отримав повістку, необхідно прийти до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати),  надавши про себе всі необхідні дані і документи. В ТЦК та СП військовозобов’язаного можуть направити на обстеження військово-лікарської комісії (ВЛК).

Коли потрібно проходити медкомісію?

Отримавши повістку, військовозобов’язаний має прийти до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, надати всі необхідні дані і документи.  Якщо у людини немає підстав для відстрочки від призову на військову службу, їй виписують повістку на проходження ВЛК. Повторний медогляд військових запасу 1 (до 35 років) і 2 (до 60 років) розрядів, яких раніше визнали придатними або обмежено придатними у мирний час за станом здоров’я, проводиться раз на 5 років.

У воєнний час людина проходить медкомісію, навіть якщо вона проходила її до мобілізації і була визнана придатною, адже за цей період обставини могли змінитися. Якщо особа тимчасово непридатна і проходить лікування, повторний огляд може відбуватися за 2-6 місяців. Якщо людина непридатна до військової служби, повторний огляд відбувається за 6-12 місяців.

Як проходить медкомісія?
Перед оглядом ВЛК військовозобов’язані повинні пройти низку обстежень у лікарнях.

Що потрібно зробити перед проходженням ВЛК:
рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки;
загальний аналіз крові та дослідження сечі;
визначення групи крові та резус-належності (людям, у яких немає відповідної відмітки у військовому квитку);
Електрокардіографію (ЕКГ).


Якщо військовозобов’язаному більше 40 років, крім цих процедур йому також проводять:

вимір внутрішньоочного тиску;

дослідження крові на цукор.

Законодавство не визначає термінів проходження цих процедур, а також самої медкомісії. У повістці лише вказується дата й час, коли людина має прийти до територіального центру комплектування і соціальної підтримки.

До початку огляду військкомат отримує дані з психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів щодо військовозобов‘язаних. На людей, які перебувають на обліку у цих закладах – отримують витяг з історії хвороби, на людей з інвалідністю – дані з органів соціального захисту і медкартку з поліклінік та медико-санітарних частин за місцем проживання, роботи або навчання.

Під час проходження медкомісії кожного військовозобов’язаного повинні оглянути:
хірург;
терапевт;
невропатолог;
психіатр;
офтальмолог;
оториноларинголог;
стоматолог;
дерматолог.

За медичними показаннями людину також можуть обстежити лікарі інших спеціальностей. Після проведення огляду кожен лікар записує інформацію про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до служби у висновок.  Там він вказує відповідну статтю розкладу хвороб (за наявності), дату огляду, підпис із зазначенням свого прізвища та ініціалів, і ставить особисту печатку. Відповідно до ст. 23 Закону України "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку" люди з інвалідністю не підлягають мобілізації. Законодавець не вказав групу інвалідності, відповідно особи зі всіма групами інвалідності не підлягають мобілізації.

Люди з інвалідністю можуть можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

Однак якщо особі вручили повістку, вона зобов'язана з’явитися до військкомату незалежно від того, чи має вона інвалідність. До початку огляду центр комплектування отримує дані про всіх військовозобов’язаних. Тобто у військкоматі мають отримати документи з органів соціального забезпечення, які підтверджують інвалідність людини. 

Варто зважати на те, що на момент візиту до військкомату документи можуть ще не надійти, тому рекомендую, якщо ви визнані особою з інвалідністю, взяти з собою документи та надати їх центру комплектування.

Якщо вас визнали придатним до військової служби, але ви визнані особою з інвалідністю в установленому порядку, ви маєте право оскаржити рішення медкомісії. Можна подати скаргу до військово-лікарської комісії вищого рівня або позов до суду. При оскарженні рішення потрібно буде надати всі необхідні документи, які підтверджують, що ви є особою з інвалідністю.

Матеріал підготовлено командою Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців на основі інформації з відкритих джерел

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023