Процедура направлення на лікування військовослужбовця під час несення служби

September 5, 2022

Кожен громадянин при призові до військової служби проходить медичний огляд з метою встановлення факту його придатності чи непридатності до військової служби, в тому числі при призові під час мобілізації.

Міністерством оборони України наказом від 14.08.2008 року №402 затверджено Положення "Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України". Відповідно до цього Положенням для проходження військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (ВЛК). Саме ВЛК визначає чи придатний військовий до служби. Водночас, навіть якщо особа була придатною до військової служби під час призову і наразі несе службу у зоні бойових дій, з часом внаслідок тяжких фізичних навантажень, поранення, травмування тощо стан її здоров'я може погіршитися.

Тому варто знати процедуру направлення на лікування військовослужбовця в районі ведення бойових дій.

Основні кроки в такій ситуації будуть наступними:

1. Військовий звертається усно/письмово до командира і повідомляє, що звертається до найближчого санінструктора роти (медика).

2. Медик/санінструктор направляє військовослужбовця в медичний пункт, що функціонує при бригаді в умовно-безпечному місці.

3. В медичному пункті проводять огляд військовослужбовця і оформляють направлення на ВЛК (військово-лікарська комісія), яке має підписати командир частини.

4. За рішенням  ВЛК може бути прийнято рішення про обмежену придатність до служби, операцію, додаткове лікування, або повернення назад до виконання завдань.

5. Якщо військового на основі ВКЛ повернули назад до підрозділу на передову, або ж він проходить реабілітацію вдома, а йому стало гірше, він має право знову звернутися до командира та медика про потребу медичної допомоги та нове направлення на ВЛК. Крім того, законодавством передбачається можливість оскарження постанови ВЛК в адміністративному та судовому порядку.

6. Якщо начальник по медичній частині (заступник головного лікаря) відмовляється направляти армійця на ВЛК, треба звертатися до Командування медичних сил на їхню «гарячу лінію»: +38 044 230 73 64

7. Якщо стан військового після лікування не покращився, його не направляють на ВЛК, а відправляють назад на передову, він має їхати, але може також дзвонити на «гарячу лінію» Командування медичних сил.

8. Якщо госпіталь, де військовий перебуває, не проводить ВЛК, відмовляється направляти на інший госпіталь і повертає військового назад на передову, то у виписному епікризі у будь-якому випадку зазначається діагноз, з яким його виписують. Військовий може, спираючись на наявний діагноз, знову написати рапорт про погіршення стану здоров’я і просити, щоб медик направив його на ВЛК в інший госпіталь

9. Якщо усно командир не дає дозволу на звернення до медичного пункту, який поза місцем виконання бойових завдань, звертатися до старшого командира за ланкою управління.

Матеріал підготовлено командою Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців на основі інформації з відкритих офіційних джерел

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023