Долаємо виклики та невидимі наслідки війни: посібники з рекомендаціями як підтримувати себе, рідного військового та спілкуватися, щоб чути одне одного

August 3, 2023
Війна розлучає родини: близька людина, яка ще вчора була опорою сім’ї, відправляється на фронт, а рідні змушені не лише переживати тривогу, але й стикаються з необхідністю цілком змінити побут тапере розподілити ролі. В таких умовах надзвичайно складно підтримувати самих себе – ще важче знайти правильні способи підтримки близької людини, на чиї плечі випала ще більша відповідальність: захищати країну.
Рекомендації про те, де знайти сили, чекаючи коханого з фронту, як підтримувати стосунки на відстані, як спілкуватися з рідним військовослужбовцем під час коротких зустрічей, як говорити з дітьми про те, що тато на війні, є в низці книг та посібників, написаних психологами, що мають практичний досвід роботи з військовими та сім’ями військовослужбовців.

Для сімей військовослужбовців: підтримуємо себе та рідного, який на війні

Путівник для родин військовослужбовців «Любити. Жити. Чекати». Підтримуємо себе та рідного, який на війні» розроблено командою ГО «Жіноча Сила», яка з 2014 року допомагає сім’ям військовослужбовців. За цей час у спеціалістів накопичився досвід підтримки сотень дружин та родин під час перебування їхніх чоловіків у зоні бойових дій та після повернення додому. Результат спостережень та аналізу оформлено в рекомендації, які підказують, як спілкуватися, щоб підтримувати і відчувати підтримку, як бережно переналаштуватися під час зміни обов’язків і як підтримувати дітей різного віку, коли один із батьків на фронті.

Посібник містить практичні психоосвітні пояснення і відомості, зокрема, про те, як військовому та його сім’ї підготуватися до відправлення рідної людини до зони бойових дій. Також в книзі просто і зрозуміло описані навички, які стануть в пригоді для саморегуляції стресу. У посібнику можна знайти інформацію про особливості повернення вашого військового додому, поради щодо його зустрічі, та водночас – як можна вирішити ймовірні ускладнення. Автори приділили значну увагу також і питанню збереження психічного здоров’я військового та його сім’ї. Посібник допоможе зорієнтуватися, як реагувати, коли є агресія,  та які бувають шляхи подолання конфліктів.

Книгу написано для тих, хто шукає шляхи, щоб розібратися у нових реаліях життя. В ній зібрано життєвий досвід дружин та матерів, чиї рідні готуються до відправлення на фронт, перебувають там тривалий час або повертаються додому, а також рекомендації психологів і капеланів, в основі яких лежить реальний практичний досвід допомоги сім’ям захисників.

Іноді мудрість інших може стати дороговказом у скрутну хвилину. Можливо, ці інформація стане підтримкою для вас у тому, що ви вже робите, або підказкою, як ще можна діяти. Книга є у вільному доступі. Її можна безкоштовно завантажити за посиланням тут.

Невидимі наслідки війни: як військовим та їхнім рідним розпізнати та подолати їх

Вплив війни на психіку людини непомітний, але руйнівний. Час, проведений у зоні бойових дій, отриманий та пережитий там досвід може впливати і на бійців, і на їхніх близьких. Стресові події фізично, емоційно та психічно шокують та загрожують нашому виживанню, самопочуттю, нам важко відчувати себе в безпеці та довіряти іншим. Все це може негативно впливати на психічне здоров’я (здатність опрацьовувати думки, викликати відчуття сорому, провини, страху, гніву), так і на фізичне самопочуття (погіршення роботи м’язів, травлення, імунної системи, порушення обміну речовин, сну тощо). Як наслідок, можуть погіршуватися подружні стосунки, спілкування з родиною, друзями, колегами та людьми, які оточують…

Як зрозуміти, що травма в минулому, що жахіття вже позаду? Як зрозуміти себе та свої переживання через пережите? Як справлятися із емоційними гойдалками? Як знайти дорогу зцілення, щоб відновлюватися? Відповіді на ці запитання дасть довідник «Невидимі наслідки війни. Як розпізнати? Як спілкуватись? Як допомогти подолати?».

До книги увійшли практичні матеріали, що є результатом досвіду співпраці фахівців із ветеранами та їхніми рідними. Уній можна знайти ретельні пояснення щодо особливостей спілкування з дітьми, які переживають стрес, про що не варто говорити з дитиною під час стресової ситуації, шляхи формування стресостійкості у дітей тощо. Не оминули автори і важливі проблеми у подружжі – від проблем зі сном до сімейного насильства. Довідник розроблений для широкої аудиторії та стане корисним для фахівців різноманітних профілів. Детальніше ознайомитися із фаховими рекомендаціями можна за посиланням тут.

Спілкуючись, не нашкодити: як цивільним та військовим комікувати та чути одне одного

Психотерапевт і соціальний психолог Антон Семенов у співпраці з військовими створив волонтерський проєкт «Як ти, брате?». Мета ініціативи – за допомогою серії посібників («Як ти, сонечко?», «Як ти, кохана(ий)?», «Як ви, командире?» та ін.) навчити цивільних та військових допомагати одне одному справитися з травматичним досвідом.

У представленому посібнику «Як ти, брате?», як і у всіх безкоштовних виданнях серії, даються практичні поради щодо комунікації: яким чином вести бесіду, яких тем уникати, як адекватно реагувати на репліки співрозмовника.

«Як ти, сонечко?» – книга з алгоритмами розмов із дітьми, яка допомагає навчитися комунікувати старшому і молодшому поколінню, коли обидві сторони переживають стрес, зумовлений війною.  Цей посібник містить прості рекомендації, за допомогою яких дорослі, переживаючи непрості часи, знаходитимуть шляхи підтримати дітей.

Люди, яких війна розділила з їхньою другою половиною, зможуть знайти користь у книзі «Як ти, кохана(ий)?».
З посібника можна дізнатися, як розмовляти на відстані, щоб зберегти стосунки, допомогти собі та співрозмовнику, а також полегшити адаптацію при поверненні та возз'єднанні.

«Як ви, командире?» – це посібник з порадами для побудови добрих стосунків між військовими в армії. Зокрема, про необхідність проявляти щирість, дружність і людяність,  навіть тоді, коли важко віднайти гармонію всередині самих себе.

Матеріал підготовлено командою Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
Цю публікацію створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Громадський рух «Жіноча Сила України» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023