Третій Саміт перших леді та джентльменів: Ментальне здоров’я: крихкість і стійкість майбутнього

September 13, 2023

6 вересня Київ приймав Третій Саміт перших леді та джентльменів, який засновано першою леді України Оленою Зеленською. Тема цьогорічного заходу «Ментальне Здоров'я: Стійкість і Вразливість Майбутнього». В центрі уваги фахівців, поважних гостей та всіх присутніх — підтримка ментального здоров'я, яке визначає нашу стійкість та впливає на наше майбутнє.

Перша леді України, Олена Зеленська, розпочала захід словами: «Уже давно для всіх свідомих людей – принаймні у вільному світі – аксіомою є те, що людське життя важливе. Настав час зробити аксіомою й те, що важлива і його якість. А ментальне здоровʼя – основа цієї якості. Неможливо назвати якісним життя у постійній тривозі, страху, невизначеності».

Також Олена Зеленська зазначила, що сьогодні, говорячи про Україну, у світі дуже часто використовують слово «resilience» – «стійкість», і це те, що ми плекаємо.

«Стійкість – це здатність долати випробування й жити повноцінним життям. Особиста стійкість кожної окремої людини є складовою стійкості суспільства. Через людину – до родини, від родини – до колективу, громади, зрештою – до всієї країни. Тому немає більш стратегічного завдання для будь-якої країни, ніж створити умови для стійкості кожної людини. Пишаюся тим, що Україна демонструє світові, на що здатні люди, об’єднані спільною цінністю. Наша цінність – це людське життя», – сказала вона.

Під час Саміту відбулася презентація результатів міжнародного соціологічного дослідження щодо ментального здоров’я та ставлення до нього в різних країнах світу, яке на замовлення Саміту провела авторитетна британська компанія Alligators Digital. Опитування відбулося в 11 країнах: Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Ізраїлі, Німеччині, Польщі, США, Туреччині, Україні, Хорватії, Японії. Зокрема, 40% громадян Німеччини, 36% громадян Польщі, 36% громадян США кажуть, що будь-яка війна у світі зачіпає і їх.

Згідно з його результатами, ментальне здоров’я входить до п’ятірки найбільших глобальних викликів майбутнього. Так, наприклад, відповідно до даних цього дослідження, 66% осіб, які мють власний досвід світових конфліктів, вважають сім’ю головним джерелом підтримки. Це підтверджує і важливу роль родини для військовослужбовців, які зараз боронять Україну і переживають тривалу розлуку зі своїми найріднішими людьми. В межах опитування 52% українців сказали, що їм допомагають триматися інші люди, комунікація з ними. 33% серед тих, хто не постраждав від світових конфліктів, покладаються на емоційну підтримку родини (66% – серед тих, хто має власний досвід конфліктів у світі).

Ще один цікавий висновок дослідження — люди, які на власному досвіді пережили потрясіння, мають більш стійке ментальне здоров’я, а Українці це підтверджують.

Під час другої панелі Саміту «Вплив війни на ментальне здоров'я» її учасники обговорили, як війни та конфлікти впливають на ментальне здоров'я та чи можливо до цього адаптуватися. Згідно з результатами дослідження, проведеного для Саміту, наслідки війни відчувають люди в усьому світі. Ба більше, кожен другий у світі вважає, що війна росії проти України позначилася на його житті та ментальному здоров’ї.

Зокрема, про вплив війни на ментальне здоров' в дослідження зазначено:

  • світ існує як єдиний механізм, а отже війна впливає на кожного;
  • найбільший вплив та вразливість через світові конфлікти відчуває молодь 13-15 років;
  • війна змінює ставлення до ментального здоров'я;
  • сімейні цінності набувають більшого значення під час війни;
  • випробовування роблять людей стійкішими.

На третій панелі Саміту учасники приділили увагу темі «Покоління, яке керуватиме світом за 15 років». Тема підтримки молодого покоління, яке переживає війну, була однією з ключових.

«Іще одна складова ментального здоров’я – побудова порозуміння між поколіннями. Бо хоч би якого віку ми були, у життєвих випробуваннях ми завжди на одному боці», – наголосила Олена Зеленська.

Так, за результатами дослідження молоді люди 13-24 років уникають говорити про ментальне здоров’я з фахівцями через те, що більше, ніж інші, схильні думати, що розмови про ментальне здоров’я:

  • це соромно - 44%
  • це може вплинути на репутацію в сім’ї - 38%
  • це може вплинути на репутацію на роботі - 33%

Статистика показує, що молодь віком від 18 до 24 років має найменшу оцінку свого ментального здоров'я. Однак вони виявляють оптимізм та стійкість. Важливо сприяти їхньому розвитку та створювати можливості для вираження їхніх почуттів. Учасники Саміту наголосили на важливості говорити про ментальне здоров'я та шукати професійну допомогу, щоб уникнути подальших проблем.

На Mental Stage, спеціальній додатковій локації цьогорічного Саміту, за участю міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка та міністрів охорони здоров’я різних країн, зокрема Литви, Естонії та Молдови, відбулася презентація проєкту міжнародного медичного партнерства, який започатковується під патронатом Саміту перших леді та джентльменів.

На думку писхологині, директорки ГО «Громадський рух «Жіноча Сила України» та керівниці проєкту Служба психосоціальної підтримки сімей військовслужбовців Наталії Умеренкової, цьогорічний Саміт перших леді та джентльменів захід засвідчив потужну міжнародну підтримку України. 

«Було дуже щемливо чути слова підтримки і захоплення мужністю українців від дружин і чоловіків презедентів і прем‘єр-міністрів країн-партнерів. І кожна фраза «ми будемо і далі підтримувати Україну» додавала трохи більше віри в майбутнє», – зауважила пані Наталія.

По-друге, було представлено результати дуже цінного міжнародного соціологічного дослідження, яким охоплено також Україну. 

«До прикладу 66% людей, які мають власний досвід світових конфліктів визначають сім‘ю як головне джерело підтримки. Вважаю це доволі красномовним підтвердженням ролі сімей військовослужбовців. І сам факт, що в країні нарешті з’являється потужний рух зі створення середовища психосоціальної підтримки і з подолання стигми звернень за фаховою допомогою – надихає», – додала вона.

Цінно, що в країні з’являється потужний рух зі створення середовища психосоціальної підтримки та з подолання стигми звернень за фаховою допомогою.

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023