«Соціальна підтримка військовослужбовців та їхніх сімей — це питання, яке завжди на часі», — начальник управління соціального супроводу ГУ МПЗ ЗСУ полковник Ярослав Калініченко в розмові з АрміяInform

April 28, 2023
У зв’язку з широкомасштабною агресією російської федерації проти нашої держави Президентом України 24 лютого 2022 року була оголошена загальна мобілізація. Відповідно до потреб воєнного стану чисельність підрозділів Сил оборони України збільшилась в рази. Як наслідок зросла і необхідність посилення соціальної роботи з військовослужбовцями та їхніми родинами, пише видання АрміяInform.

Про нагальні проблеми та шляхи їх вирішення кореспондент АрміяInform поговорив з начальником управління соціального супроводу Головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України полковником Ярославом Калініченком, який розповів, з якими викликами зіштовхнулися він та його колеги на початку широкомасштабної агресії російської федерації.

«До початку російської агресії соціальна робота з військовослужбовцями та членами їхніх сімей здійснювалась відповідно до потреб і умов особливого періоду, однак не воєнного стану. Призов на військову службу військовозобов’язаних та резервістів суттєво збільшив потребу в соціальному захисті як військовослужбовців, так і членів їхніх родин — переважно непідготовлених до нових викликів життя, у тривалому відриві від своїх рідних, які стали на захист України. Тоді стан соціального та правового захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей, як і стан соціальної стабільності у військових підрозділах, потребували оперативного моніторингу, контролю та своєчасного реагування», сказав в інтерв'ю АрміяInform начальник управління соціального супроводу ГУ МПЗ ЗСУ.
«Найперше, військовослужбовці потребували інформації про свої права та соціальні гарантії. Інформаційно-довідкові матеріали з питань соціального та правового захисту військовослужбовців оперативно поширювались через інформаційні ресурси Міністерства оборони та Збройних Сил України. Зокрема, про порядок нарахування їм належних виплат під час дії воєнного стану, виплати різноманітних надбавок, надання відпусток, так і інша актуальна інформація», відзначив Ярослав Вікторович.
Ярослав Калініченко. Фото: АрміяInform

Також, за його словами, нагальною стала необхідність у роз’ясненнях щодо порядку виплат додаткової грошової винагороди — 30 та 100 тисяч, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168. З введенням у дію цієї постанови Головне управління морально-психологічного забезпечення направило звернення до керівництва Міноборони щодо необхідності підняття рівня грошового забезпечення військовослужбовців не з 01 березня, як пропонувалось, а з 01 лютого 2022 року. Насамперед це обґрунтовувалось наявними втратами в перші дні війни в лютому, необхідності здійснення належних виплат сім’ям загиблих. Завдяки таким проактивним діям Головного управління керівництвом держави були внесені зміни в нормативно-правові акти та додатково виділено близько 20 млрд грн на збільшення грошового забезпечення військовослужбовців у березні 2022 року.

«Соціальна підтримка військовослужбовців та їхніх сімей це питання, яке завжди на часі. Рішення щодо створення управління, яке я наразі очолюю, було ухвалено Головнокомандувачем Збройних Сил України з метою підвищення якості організації морально-психологічного забезпечення у ЗС України, зокрема щодо впровадження системи соціальної підтримки. На сьогодні соціальна підтримка персоналу Збройних Сил України розглядається як поєднання належного матеріального забезпечення та здійснення соціального супроводу, що реалізується шляхом надання соціальних послуг, таких як соціальна адаптація військовослужбовців та їхніх сімей до військового життя, нового підрозділу; представництво інтересів військовослужбовців в органах державної влади; консультації військовослужбовців та членів їхніх сімей з питань реалізації належних їм пільг і гарантій, соціальної реабілітації та адаптації — підготовки військовослужбовців до цивільного життя після звільнення з військової служби тощо.
Тож ми вибудовуємо систему соціального супроводу у військах та вертикаль її управління, зокрема вперше запроваджуємо діяльність соціальних працівників у військових частинах, посилюємо соціальну складову ТЦК та СП, налагоджуємо взаємодію представників соціального супроводу для ефективного надання необхідної допомоги військовослужбовцям та їхнім сім’ям. Також активно вивчаємо та впроваджуємо досвід країн-партнерів, зокрема США, Канади, Великої Британії та інших країн НАТО», розповів Ярослав Вікторович в інтерв'ю АрміяInform.
Фото: ГО «Громадський рух «Жіноча Сила України»

Також начальник управління соціального супроводу ГУ МПЗ ЗСУ пояснив, до кого можуть звертатися військовослужбовці чи їхні рідні за роз’ясненнями своїх прав, отримати відповіді про додаткові пільги чи компенсації, що гарантуються законодавством.

«Необхідну інформацію та допомогу рідні українських захисників можуть отримати за місцем служби або в місцевому центрі комплектування та соціальної підтримки (колишні військові комісаріати). Також частково відновлена діяльність багатоканального Call-центру Збройних Сил України за номером 0 800 500 410. При  командуванні видів та окремих родів Збройних Сил України теж працюють Call-центри, де усіх зорієнтують, куди звертатися за роз’ясненням чи допомогою.
Крім того, з метою задоволення потреб членів сімей військовослужбовців у соціальній та психологічній підтримці ми звернулись до громадської організації «Громадський рух «Жіноча Сила України», з якою співпрацюємо не перший рік, з пропозицією організувати роботу гарячої лінії психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців. Голова цієї громадської організації, пані Наталія Умеренкова відгукнулась на пропозицію, і починаючи з 16 березня 2022 року, тобто вже понад рік, ефективно працює проєкт «Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців» за номером 0 800 332 720 (дзвінки на номер з мобільних безкоштовні як в Україні, так і на території Польщі). Принагідно хочу висловити слова вдячності всім, хто долучився до цього проєкту», розповів Ярослав Калініченко в інтерв'ю АрміяInform.

Також він зауважив, що з питань надання допомоги родинам та близьким захисників та захисниць України, які потрапили в полон або зникли безвісти, необхідно звертатись виключно до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими за номером 0 800 300 529 (дзвінки безкоштовні).

Повне інтерв'ю начальника управління соціального супроводу Головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України полковника Ярослава Калініченка читайте на сайті АрміяInform.

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023