Розлука через війну: як зберегти родину на відстані, — психологиня Анна Найда для WoMo

September 6, 2023

Зараз значно зросла кількість подружніх пар, які вимушені бути в розлуці через повномасштабну війну. Це триває вже другий рік, через що постають виклики як зберегти родину. Кожен в парі вже пристосувався до такого формату життя, але цей новий спосіб взаємодії теж впливає на відносини. Питання «як зберегти родину на відстані?» все частіше надходить на гарячу лінію Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців. Також це турбує багатьох дружин військовослужбовців і часто лунає від них на зустрічах в групах підтримки, які проводить ГО «Громадський рух «Жіноча Сила України».

Одразу хочеться зауважити, що універсальних способів збереження сім’ї не існує, адже кожна пара по-своєму унікальна, зі своєю історією, звичками, традиціями та способами проживання складних періодів. Всі ми стикаємося з різними подіями впродовж сімейного життя, тому вже маємо певний досвід, як справлятися з ними разом із партнером. І хоч у більшості сімей саме такого досвіду тривалого очікування немає, але все раніше прожите зараз може гарно допомогти подолати нові виклики.

Згадайте свої кризи в парі і як тоді вам вдалося зберегти стосунки. Ви можете не використовувати саме такий спосіб, але, по-перше, це дасть більше впевненості, що і цього разу ви зможете подолати труднощі. По-друге, це допоможе віднайти нові способи, нові ідеї. Згадування буде певним поштовхом для створення чогось нового.

Також варто зазначити загальний фундамент відносин.

  • Схожий світогляд в обох партнерів
  • Цінності кожного
  • Сексуальність в парі
  • Підтримка
  • Ритуали та традиції вашої родини

Ці пункти стосуються не тільки стосунків у звичайному житті, а й тих, хто зараз чекає кохану людину з фронту. Стосунки на відстані ми, як і в звичайному житті, створюємо, а не віддаємо на самоплив. Кожному в парі під час розлуки важливо відчувати, що партнер поряд. Так, це ментальне зближення, але воно є ключовим. Тому ми можемо про це прямо говорити: «я поруч з тобою, не дивлячись на те, що фізично в іншому місті». Або можемо «повідомляти» про це іншими діями, наприклад, розповідями про свій стан та настрій, новини дня, говорити про маленькі і великі успіхи, що надихає, що дає сили в кожному дні, або про побутові дрібниці.

Також варто проговорювати те, що хвилює, але не з посилом «ось моя проблема, виріши її за мене в будь-якому разі». В такій розмові ми можемо розповідати про свої проблеми і одночасно як плануємо їх вирішити. Це буде засвідчувати близькість та довіру. Крім того, таким чином у партнера не буде відчуття безпорадності, адже, перебуваючи на відстані, ми далеко не у всьому можемо допомогти.

Підтримати одне одного також можна різними способами. Для когось підтримка — це розповідати про свої страхи, труднощі та вразливі місця і бути прийнятим з цим. Для інших — це може бути знання, що приїхавши додому, там людину тепло зустрінуть, але при цьому телефонні розмови йому/їй не так важливі. Тому у свого партнера ми можемо запитувати «Що для тебе може бути підтримкою? Коли ти відчуваєш, що я тебе підтримую?». Відповіді партнера будуть орієнтиром для ваших подальших стосунків.

Сексуальність — одна з важливих речей у парі, і ми її можемо проявляти не тільки при фізичному контакті. Сучасні технології зараз дуже добре допомагають підтримувати сексуальне життя подружжя навіть в умовах війни та служби когось з партнерів. Пара може обмінюватися фотографіями чи відео, відеозв’язок може допомогти певною мірою відтворювати сексуальний контакт. Ще одна з речей, яка добре доповнить відеозв’язок — сексуальні іграшки. Можливо, у вашій парі до поточного часу це було не прийнято, а зараз ви можете захотіти внести різноманіття у ваше сексуальне життя.

Тут кожна пара унікальна і обиратиме прояв близькості у свій спосіб і те, що підійде саме їм: для когось це думки, для когось розмови, для когось фото/відео, а для когось іграшки.

Варто зазначити про ритуали і традиції. Може здаватися, що певні ритуали зараз неможливо продовжити через відстань. Але їх можна видозмінити і продовжити втілювати в сімейне життя на відстані. Наприклад, у вас були традиційні походи в кав’ярню на вихідних і зараз відновити саме в такому вигляді їх неможливо. Але ви можете влаштовувати собі традиційні 10-15 хвилин, щоб разом по відеозв’язку пити каву. Звичайно, враховуючи місцезнаходження кожного та зайнятість і доступність. Ви можете проявити гнучкість і зустрічатися за кавою в різні дні. Навіть, якщо це буде траплятися 1 раз на місяць, ви все-таки зможете зберігати традицію і влаштовувати собі маленькі побачення.

До вищезазначеного хочеться додати таку опору у відносинах, як гумор. Українці ще з першого дня повномасштабного вторгнення показали, як це - рятуватися завдяки сміху. В парі так само цей спосіб може бути дуже потужним і тримати обох в хорошому стані, створюючи підкріплюючі відносини. Тому не ігноруйте гумор. Іноді у військових гумор може ставати «чорним», але знаючи рідну людину ви відчуєте як підтримати і такий жарт, — додала Анна Найда.

Часто здається, що фізична відстань у відносинах — це початок кінця. Але практика багатьох показує, що стосунки не тільки можна зберегти, а ще й зробити їх більш міцними. Деякі пари відмічають, що завдяки відстані вони змогли поглибити кохання. Для натхнення та ідей приведу цитати з книги «Любити, жити і чекати. Путівник для родин військових, які перебувають у зоні бойових дій»:

«Я знала про нього все і в мене було відчуття, що з ним пройшла всю службу, тому для мене він не змінився».
«Коли чоловіка немає вдома, я кладу поряд його сорочку, вона пахне його парфумами, — розповідає Марина, — це щось тактильне, що викликає спогади і спокій».

«Я записала на телефон і відправила йому запис свого голосу, а він — мені. І тепер, коли нам сумно або маємо поганий день, слухаємо одне одного».

«Зміни в чоловіковій життєвій філософії перемінили мій погляд на життя і значно полегшили його».

Якщо вам здається, що втратили точки дотику зі своїм коханим захисником, відчуваєте, що стосунки змінюються і незрозуміло, як далі бути, і шукаєте якого нового рішення, звертайтеся на гарячу лінію Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців 0 800 332 720. Психологи-консультанти допоможуть спільно в розмові знайти шляхи, як будувати діалог з обох сторін. Гаряча лінія працює щодня без вихідних з 10.00 до 20:00. Дзвінки в межах України безкоштовні, спілкування — конфіденційне.

Дружини, наречені та партнерки військовослужбовців можуть долучатися до груп підтримки, які є безпечним простором для спілкування жінок, котрі переживають схожі життєві виклики. Тут учасниці можуть навчитися підтримувати себе і свого військового, покращити свій емоційний стан, дізнатися про різні способи відновлення власного ресурсу і сил, почути досвід інших жінок, що їм допомагає долати різні життєві виклики, зокрема, і в сімейних стосунках, отримати інформацію про специфіку функціонування нервової системи в умовах бойових дій і як це впливає на стосунки,  також відчути взаємопідтримку.

Зустрічі відбуваються онлайн у супроводі психологів. Участь в групах підтримки безкоштовна, достатньо лише заповнити анкету на сайті Служби www.pidtrymka.in.ua або зателефонувати на лінію 0 800 332 720 і консультанти допоможуть це зробити.

Джерело: WoMo

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023