За лаштунками боротьби: чому сім’ї військових потребують психологічної підтримки

October 11, 2023
Щонайменше 10% населення України, а це понад 4 млн ветеранів та членів їхніх родин, будуть дотичними до ветеранських послуг після завершення російсько-української війни, за даними Міністерства у справах ветеранів. Про виклики у сфері психологічної допомоги військовим, ветеранам і їхнім рідним  провідні фахівці говорили галузі під час ІІІ-ї Міжнародної конференції «Психічне здоров’я: Україна. Світ. Майбутнє», яка відбулася 10 жовтня в Києві до Дня психічного здоров’я.

Якими мають бути послуги для ветеранів? До чого мають готуватися заклади з підтримки психічного здоров’я? Які виклики стоятимуть при поверненні військових? Що має бути створено в громадах, щоб на місцях було достатньо ресурсів для підтримки родин військовослужбовців та ветеранів, коли вони повертатимуться?

Наталія Умеренкова
психологиня, директорка ГО «Громадський рух «Жіноча Сила України»

Ці питання обговорювали фахівці другої дискусійної панелі, яку модерувала директорка ГО «Громадський рух «Жіноча Сила України» Наталія Умеренкова.

Наталія зауважила, що лише за півтора роки роботи проєкту «Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців» фахівці прийняли понад 4 000 дзвінків на гарячій лінії, провели понад 150 групових заходів для матерів, дружин, наречених та сестер військовослужбовців. Понад 1000 жінок зареєструвалися в такі групи. Цифри свідчать про високий попит на таку підтримку.

«Сьогодні послуги з психологічної допомоги за державний кошт в основному орієнтовані на допомогу ветеранам і родинам загиблих, — говорить Умеренкова. — Проте поза увагою залишаються сотні тисяч членів сімей військовослужбовців».

Базовим ресурсом для відновлення військового чи ветерана є найближче оточення — сімʼя, кохані. Але й вони (дружини, мами, діти) часто самі потребують підтримки та перебувають у стані стресу через постійне очікування новин із фронту. Тому потребують підтримки, щоб  бути острівцем стабільності, якого так потребує військовий.

ІІІ-я Міжнародна конференція
«Психічне здоров’я: Україна. Світ. Майбутнє»

Отже, громада та держава мають спільно рухатися до створення стабільної системи піклування про психологічне здоровʼя чинних бійців, а також їхніх родин. Це наше сьогодні і наше завтра», — переконана Наталія Умеренкова.

У свою чергу Збройні Сили України готові до активної співпраці із громадським сектором, а країни НАТО вже переймають український досвід, наголосив генерал-майор, начальник ГУ МПЗ ЗСУ Владислав Клочков.

Владислав Клочков
генерал-майор, начальник ГУ МПЗ ЗСУ
«Сьогодні країни НАТО чують нас, беруть наш досвід в питаннях бойового стресу, щоб швидко відновити військовослужбовця. Відповідно відновити і підрозділ, і військову частину, щоб далі ефективно виконувати бойові завдання. Збройні Сили сьогодні відкриті для того, щоб ми у спільній комунікації покращували ці процеси психологічного забезпечення».

Спікери конференції також розповіли і про цифрові рішення самодіагностики психоемоційного стану та механізми самодопомоги. Голова правління ГО «Психологічна підтримка та реабілітація «Вільний Вибір» Тетяна Руденко розказала про мобільний застосунок «База», який допоможе ветеранам, родичам або близьким військових стабілізувати психологічний стан. Також можна отримати інформацію про основні види психологічної самодопомоги та поставити питання  фахівцям.

А представниця ГО «Цифрова Підтримка Психологічного здоров’я», членкиня робочої групи при Міністерстві ветеранів Світлана Сербінова розповіла про можливості та підтримку, яку можна отримати від системи MARTA. Це  інструмент самодіагностики стану психічного здоров’я, мета якого долати бар'єри на шляху звернення за психологічною допомогою. Адже це можливість анонімно продіагностувати свій стан, отримати результати і далі приймати рішення чи звертатись за допомогою і якою саме.

Зазначимо, під час ІІІ Міжнародної конференції «Психічне здоров'я: Україна. Світ. Майбутнє» фахівці з України разом із іноземними колегами працювали над питаннями ефективних стратегій і поширенням успішного досвіду підтримки психічного здоров'я різних категорій населення.

Наша команда вдячна UNDP Ukraine / ПРООН в Україні за увагу до питань психічного здоров'я українців, зокрема військових, ветеранів та членів їхніх сімей, а також колегам із Національної психологічної асоціації за організацію фахової дискусії.

Захід відбувся за фінансової підтримки Embassy of Canada to Ukraine.

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023