«Я знайшла своє коло підтримки». Історія дружини військового, психологині, яка стала учасницею групи підтримки

February 21, 2019

Кожен, хто хоч раз літав у літаку, має пам’ятати передпольотний іструктаж від стюардес. Серед інших правил поведінки у критичних ситуаціях там є одне, яке можна застосувати і на землі — це так зване «Правило кисневої маски», коли у ситуації загрози життю спершу ми маємо допомогти собі, а потім надавати допомогу іншим. 

Я згадала про це правило, коли познайомилася із Юлією, учасницею групи підтримки для дружин військовослужбовців, які регулярно проводить ГО «Жіночої Сили».  

Чоловік  Юлії військовий. У 2014-15 роках був учасником АТО, потім закінчив військове училище і став офіцером. У перший день повномасштабного вторгнення росії він пішов у військкомат і вже з 25 лютого служить у бойовій частині.
А Юлія психолог за фахом. Вона веде консультації, допомагає людям долати складні життєві ситуації і вміє рятувати інших.

Мене зацікавило, чому людина з фаховою психологічною освітою вирішила приєднатися до групи психологічної допомоги як учасниця.

 Я туди зверталася не як психолог, а як дружина військовослужбовця. Те, що я психолог, не виключає того, що я людина зі своїми труднощами, зі своїми емоціями, з тим що мені буває погано. Незручно друзів напружувати увесь час, щоб розказувати, що тобі складно, ти сумуєш, не справляєшся з якимись емоціями, переживаннями. В якийсь момент я вирішила, що мені треба піти на таку групу, щоби побути серед людей зі схожими історіями. 
Знаєте, я ж людина з досвідом (сміється - ред.). Чим наша група класна була — у нас було декілька людей з досвідом попередньої війни, АТО, і були молоді дівчата, які 8 років тому були ще у підлітковому віці. Вони говорили про те, що для них є цінним наш досвід, як ми тоді справились. І важливо те, що з цим, в принципі, можна справлятися.

- Але ж у вас є глибинні теоретичні знання з психології і досвід надання практичної допомоги людям. Наскільки для вас  участь у цій групі була помічною? Що ви отримали?

Я отримала спільноту. Я отримала плече друга, отримала простір, у якому можна було проплакатись і поговорити про те, з чим я не справляюсь. Чи був у мене острах? Ні, остраху у мене не було. Я знаю, що групова динаміка залежить від ведучих. Мені порадили організацію (громадська організація «Громадський рух «Жіноча Сила України» - ред.), сказали, що колеги, які там працюють, усі класні, фахові. Тому я йшла з довірою до людей, які проводять ці групи.

- Вас як фахівчиню сама ця ідея не розчарувала?

Я тільки двома руками «за» цю ідею. Я вважаю, що у нас якось дуже мало про це говорять. Переважно акцент робиться на роботу з військовими. Ми багато чуємо про те, що ледь не у кожного буде ПТСР і з ними треба буде працювати. Насправді ж це не відповідає реальності.
Я вважаю, що акцент треба робити на роботу з родинами. Я сама це пройшла у 14-15 році. Пам’ятаю, як мене тоді накривало. Певне, весь час, що чоловік був у АТО, я була просто заморожена. Я навіть зараз погано можу пригадати, що в той період зі мною було. І деякі речі я усвідомила аж через кілька років. Усвідомила, що тоді відбувалося і як досвід чоловіка у воєнних діях вплинув на нашу родину. 

- Гаразд, нині ми маємо дуже багато родин, у яких є військовослужбовці. Ви можете сказати, за чим їм треба йти у такі групи підтримки? Що вони дають і чому це важливо?

Напевно, найперше — це психологічна освіта і розуміння того, що те, що з тобою відбувається, це  нормально. І ті труднощі, які можуть виникати у стосунках, це так само нормально. Ви ж знаєте, таке може з’являтися відчуття певного віддалення одне від одного. А насправді це не так. Зараз чоловік виконує одні задачі, а у жінки — інші задачі. І це дуже важливо — розуміти, що він не віддаляється від тебе, щоб не виносити йому мозок і себе не роз’їдати.
І ще момент тривоги. Як справлятися з власною тривогою, як говорити про свої потреби. Як пояснити і сказати про свої потреби емоційні.
Я зараз інколи читаю жіночі пабліки і бачу, як накручується емоційна спіраль. І я розумію, що часто це від того, що жінка дуже сильно тривожиться за свою близьку людину, а сказати про це прямо, сказати про це словами простими і зрозумілими, вона не знає як.

- Але ж спілкування у групах досить коротке, лише 4-6 зустрічей. Це небагато.  Вони справді можуть вплинути позитивно на сім’ю?

Я думаю, що впливають. Я бачила інших дівчат, чула, що вони говорили у процесі цієї групи. І дуже цінно, що ми ділилися одна з одною тим, як кожна з нас свої певні труднощі долає. Розумієте, коли ти навіть якісь такі речі проговориш, легшає. Наприклад, у мене чоловік любить чорний гумор. І коли він жартує, мені завжди так боляче стає! І я поділилася цим. І тоді з’ясувалося, що фактично усі чоловіки зараз так жартують. Я розумію, що таким чином вони швидше за все знімають напругу. Але знаєте, коли ми у групі про це поговорили, то якось і ставлення до цього змінилося. Інші жінки також розказали, що вони у таких випадках роблять. І мені легше стало. 
До речі, з деякими дівчатами ми навіть потоваришували і зараз уже після групи спілкуємось.

- Тобто, ви собі знайшли додаткове коло спілкування?

Я знайшла коло підтримки.

- Юлю, а наскільки тривалу дію має такий курс за вашими відчуттями? Чи надовго вистачить отриманої підтримки? 

Я думаю, що його варто повторювати періодично. Але є важливий момент.  ГО «Жіноча Сила» для кожної групи підтримки створює свою окрему групу в мережі. Тобто за потреби ти можеш спілкуватися з тими дівчатами, з якими ти була на групі. Тому це вже від людини залежить, що вона буде брати і як вона буде брати. А підтримка є, вона залишається.

Спілкувалася Ольга Бабчук

Групи підтримки проводяться в рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Їх зміст є виключною відповідальністю ГО «Жіноча Сила» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Отримайте підтримку
Телефонуйте щодня з 10:00 до 20.00.
Для дзвінків в Україні: 0800332720
Для зв’язку з Польщі: +48226022512
Усі дзвінки безкоштовні*
*з метою вдосконалення роботи із забезпечення розгляду звернень фізичних осіб на Телефонну лінію Служби психосоціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей та вивчення проблемних питань, звернення можуть фіксуватись за допомогою документування мовленнєвої інформації
ГРУПИ ПІДТРИМКИ
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
© 2023